Меко казано, пресилени са информациите, които се появиха в някои гръцки медии: че предстои съкращаване на клонове и персонал в българските банки, които са собственост на гръцки кредитни институции. През седмицата вестник "Вима" съобщи, че в очакване на промените в трудовото си законодателство Гърция ще затвори 250 клона на банките си, което ще засегне основно звената им в България и в Румъния. Според тези планове до края на 2017 г. гръцките банки планират да намалят броя на служителите си с около 6 хил. души, които ще бъдат пенсионирани или уволнени. Ако тези намерения се осъществят, броят на служителите в гръцките банки ще бъде намален наполовина в сравнение с периода преди избухването на финансовата криза. Предвидено е намаляване на банковите клонове и в Гърция с около 10% – от сегашните 2500 на 2250. Че има такъв замисъл за Гърция, е напълно нормално. Там банките – кои повече, кои по-малко, за пореден път получиха силна капиталова инжекция от Гръцкия фонд за финансова стабилност. По правилата на ЕС такива инжекции винаги са свързани с мерки за преструктуриране, които да оптимизират разходите на кредитните институции. Така че в един момент да могат да връщат помощта, получена от въпросния фонд. Освен това не е тайна, че, подобно на всички сектори в гръцката икономика, и банковият е силно зависим от синдикатите и от огромните права, които те имаха по силата на местното законодателство, прието преди финансовата криза. Всъщност промяната на това законодателство и създаването на по-гъвкав и ефективен трудов пазар е едно от основните изисквания на кредиторите на Гърция. Така че при съседите съкращения ще има – и на служители, и на клонове.
Никой обаче не може да разпореди на българските банки, които са собственост на базирани в Гърция кредитни институции, самоцелно да съкращават хора и клонове. Причината е, че въпросните български кредитни институции са добре капитализирани и ефективно работещи, и по никакъв начин не подлежат на мерки за преструктуриране. Ако трябва да сме точни, банки като ОББ и като Пощенска банка са може би най-печелившите в цялостната структура на своите майки и всяка външна намеса в работата на техните мениджърски екипи няма да донесе финансови ползи. А по-силен аргумент за собствениците им да се въздържат от такива ходове няма. Разбира се, не е изключено и в тези банки у нас да има намаляване на персонал или закриване на клонове, но това няма да се случи по разпореждане от централите в Атина, а само ако тукашният мениджмънт прецени, че някой от клоновете не работи достатъчно ефективно, носи загуби на банката и не й осигурява достатъчно голямо пазарно присъствие.
Що се отнася до продажбата на дъщерни структури в чужбина – това изискване също е част от програмите за преструктуриране. Но по правило гръцките банки продават свои поделения в чужбина, които или не са със структуроопределящо значение за пазарите, на които оперират (като например клона на "Алфа банк" в България), или работят на доста рискови пазари (като "Финансбанк" на "Национална банка на Гърция" в Турция). Това обаче са епизодични сделки. Независимо че за продажба на чуждестранната мрежа на гръцките банки се говори отдавна, конкретни мащабни планове в тази посока засега няма. По-скоро банките в гръцката ни съседка по всякакъв начин се опитват да отлагат подобни действия. Повечето анализатори смятат, че ако банките в Гърция се стабилизират трайно, и въпросът за продажбата на дъщерните им дружества в чужбина трайно ще загуби актуалност.