Търговията с акции на "тъмно", осъществявана на европейските сенчести пулове, е нараснала през миналата година по-бързо, отколкото на официалните фондови пазари. Това са частни електронни мрежи за транзакции, поддържани по правило от големи банки и финансови фирми. Там ценните книжа се продават и купуват от клиенти на участващите компании, а цените на операциите не се огласяват, преди те да приключат. В Европа стойността на търговските сделки, сключени на тези непрозрачни пазари, е скочила с 45% през 2015-а, по данни на "Инвестмънт текнолъджи груп" – брокер и пазарен оператор на пазара на ценни книжа. За сравнение, публичните борси са постигнали 28% ръст през същия период.
Сенчестите пулове се разрастват по-бързо от официалните си конкуренти. Въпреки че Европейският съюз планира да наложи строги рестрикции върху дейността им. Те се налагат поради опасенията на европейските институции, че публичните пазари ще станат по-нискоефективни, а цените на акциите – по-нереални, ако сенчестите електронни мрежи овладеят значителен дял от пазара на акции.
Отвъд Океана щатските контролни органи вече глобиха някои сенчести структури (включително и мултинационалния брокер ITG) заради нарушение на правилата.
Преди пет години тези непрозрачни дружества имаха едва 2.7% дял в европейската търговия. Такива са данните на Bats Chi-X Europe, който ръководи най-големия алтернативен паневропейски фондов пазар. Този процент е достигнал 7.5 в края на декември 2015-а. Европейските рестрикции върху дейността на тези непрозрачни пулове трябва да влязат в сила през идната година, но мнозинството експерти очакват това да се случи през 2018-а.