Адвокати искат ЕК да започне срещу България процедура за върховенството на закона

Оръдие

Европейската комисия (EK) да започне процедура по Механизма за върховенството на закона заради липсата на институционални гаранции за независимостта на съда от политическо влияние. За това апелират от фондация "Български адвокати за правата на човека" в декларация до Брюксел, Венецианската комисия, председателката на парламента Цецка Цачева, президента Росен Плевнелиев, председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов и шефката на Висшия адвокатски съвет Ралица Негенцоваq пише Правен свят.

Това е процедура, при която в най-тежкия случай може да се стигне до суспендиране на правото на глас на държава членка, която извършва "сериозно и трайно нарушение" на ценностите на ЕС. При нея по предложение на ЕК или на една трета от държавите членки Съветът, в състав от държавни или правителствени ръководители, може да реши, че е налице сериозно и продължаващо нарушение от страна на държава-членка на основни принципи на съюза. Преди това обаче се минава през три етапа. Първият е оценка на ЕК, при която тя събира и проучва цялата необходима информация и преценява дали са налице ясни признаци за системна заплаха за върховенството на закона. Ако установи такава заплаха, комисията започва диалог със съответната държава.

Следващият етап е препоръка на ЕК. До него се стига, ако междувременно въпросът не е решен по задоволителен начин. Тогава комисията изготвя "препоръка относно върховенството на закона", в която се указва на държавата членка да реши набелязаните проблеми в определен срок и да информира Брюксел. Ако това не се случи, се задейства третият етап – суспендиране на права на държавата, погазила върховенството на закона.

Наскоро ЕК обяви, че започва за първи път подобна процедура за Полша, заради измененията в законодателството ѝ за обществените медии и Конституционния съд.

"Български адвокати за правата на човека" отправя апела си до Брюксел за задействане на тази процедура в подкрепа на позицията, изразена от Съюза на съдиите в отвореното му писмо до Европейската комисия във връзка с Механизма за сътрудничество и проверка. В нея съдии заявиха, че нереформираната ни съдебна система вреди на ЕС и че Брюксел трябва да изисква от управляващите конкретни резултати, а не само намерения за действия. Малко след това зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс заяви пред правосъдния министър Екатерина Захариева, че комисията ще очаква точно това от България – конкретни видими резултати.

"Като правозащитна организация с почти четвъртвековна дейност в сферата на правата на човека, отстояваща принципите на правовата държава, сме силно обезпокоени от безпардонната и груба намеса на българския министър-председател в работата на Висшия съдебен съвет. Самото му явяване на заседанието на ВСС е проява на явно неуважение към съдебната власт в България и разделението на властите", заявяват от "Български адвокати за правата на човека" (виж декларацията в прикачения файл – б.а.).

Ето как те описват и тълкуват пред Брюксел внезапната визита на премиера във ВСС и скандала със смс-а му до Лозан Панов: "Събитията от 14 януари 2016 г. извадиха на показ нелицеприятни прояви на зависимост на отделни членове на Висшия съдебен съвет от изпълнителната  власт и явната им съпротива да се установи по един прозрачен и обективен начин истината около магистрати, замесени в скандални разговори, от които прозират корупционни схеми и прояви. Министър-председателят си позволи да отправи груби и неоснователни нападки към председателя на Върховния касационен съд, като демонстрира превратно разбиране на принципите на правовата държава и парламентарната демокрация. Припомняме, че провеждането на периодични избори е само един от елементите на демократичното управление и че съществуването на независим и безпристрастен съд, способен да гарантира върховенството на закона и да защити гражданите от произвол, включително и от страна на тези, които – по думите на г-н Борисов – "бият на избори и управляват", е без алтернатива в едно демократично общество".

В писмото си от правозащитната организация напомнят, че липсата на работеща независима съдебна система подронва не само доверието на българските граждани в нея, но и устоите на държавността. И посочват: "От хаоса и въздаването на улично възмездие ни дели само една крачка. Тази опасност става още по-реална на фона на последните действия на прокуратурата, която показа, че е склонна да се поддава на натиск".

От фондацията казват, че споделят становището на Съюза на съдиите, че ЕК трябва да оценява действията на българските власти въз основа на реално постигнатите резултати, които, според правозащитниците, "не се изчерпват с палиативните законодателни промени, на които сме свидетели".

"Настояваме за въвеждането на адекватни институционални гаранции за независимостта на българските съдилища в съответствие с многократните препоръки на Венецианската комисия, защото без такива гаранции  не са охранени нито основните права на гражданите, нито (за) върховенство на закона", пишат от "Български адвокати за правата на човека".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст