Властите в Саудитска Арабия са наредили на банките в страната да продават валутни фючърсни контракти, залагащи на девалвацията на местната валута, твърдят запознати с въпроса лица. Директивата, спусната на съвещание на 18 януари в Рияд, се отнася до местните кредитни институции и до саудитските клонове на интернационалните банки. Целта е да се прекратят спекулациите, че най-големият световен износител на суров петрол няма да успее да опази фиксирания курс на националната към щатската валута заради падащите постъпления от продажбите на черно злато.
Спекулантите смятат, че защитата на фиксинга излиза прекалено скъпо в условията на поскъпващ долар. Залозите за девалвация на риала достигнаха най-високата си стойност за последните 20 години през януари, след като властите увериха за пореден път, че ще запазят въведения преди 30 години обменен курс от 3.75 риала за един щ. долар. Според Масуд Ахмед – директор на управлението за Близкия изток и Централна Азия в МВФ, тази парична политика "служи добре на Рияд" и "остава подходяща за структурата на икономиката на страната". Още повече кралството има адекватни буфери за защитата й.
Въпреки че похарчи над 100 млрд. щ. долара от валутните си резерви през миналата година в подкрепа на риала, Саудитска Арабия е разполагала с около 628 млрд. долара в края на ноември – третите по размер валутни запаси в света след Китай и Япония. За да компенсира орязаните приходи от продажбите на суров петрол, страната прави мащабни икономически реформи, включително и първоначални публични оферти на държавни нефтени компании, повишение на цените на горивата и ограничаване на публичните разходи.