Традиционното четиридневно годишно "поклонение" на финансовия и политическия елит в Давос започна на 20 януари, когато бе открито 46-ото годишно съвещание на Световния икономически форум. Към Алпите се отправиха обичайните 2500 лидери на бизнеса и на обществото, както и повече от 40 държавни и правителствени глави.
Подозрително е отсъствието на германския канцлер Ангела Меркел и на френския президент Франсоа Оланд. Те предпочетоха да останат в страните си, за да се справят с бежанските проблеми. За госпожа Меркел дори плъзна слух, че насилията срещу жени в новогодишната нощ в германските градове е станало причина тя да отмени пътуването си до Давос. Твърдението бе опровергано незабавно от канцеларията й – сътрудниците й съобщиха, че тя изобщо не е смятала да пътува до алпийския оазис.
Щатската делегация обаче е внушителна и се ръководи от вицепрезидента Джо Байдън, придружаван от съпругата си Джил Трейси Байдън. В състава й влизат също държавният секретар Джон Кери, министрите на отбраната Аштън Картър, на финансите Джейкъб Лю, на здравеопазването и социалната политика Силвия Матюс Бъруел и на търговията Пени Прицкер, щатският търговски представител Майкъл Форман и главният прокурор Лорета Линч, както и губернатори на щати, петима сенатори и осмина конгресмени.
Доскорошните звезди от БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай) са се снишили, въпреки че са изпратили над 320 представители срещу 237 през 2010-а. Делегациите на нито една от тях обаче не се ръководи от държавните им глави. Москва е изпратила заместник-премиера на Руската федерация Юрий Трутнев, Пекин – вицепрезидента Ли Юанчао, а Бразилия – наскоро назначения финансов министър Нелсън Енрике Барбоса-Фило.
Темата на тазгодишния форум е "Управление на четвъртата индустриална революция", която визира трансформирането на съвременното общество и икономика под влияние на развитието на изкуствения интелект, роботиката, безпилотните превозни средства, 3D-печата, нанотехнологиите и други сфери на науката. Успоредно с нея се дискутират и "новите нормални нива" на световния растеж и сривът на цените на суровините и нефта, Парижкото споразумение за климата, световната сигурност в аспекта на терористичните атаки на "Ислямска държава" и бежанската криза.
От шестимата съпредседатели на срещата 50% са жени: Мери Бара – председател и главен изпълнителен директор на "Дженеръл мотърс", Шарън Бъроу – генерален секретар на Международната конфедерация на профсъюзите, и журналистката от Тунис Амира Яхяуи – основател на неправителствената организация Al Bawsala ("Компасът" в превод от арабски). Което изобщо не означава, че е постигнато равенство между половете. Нещо повече, според специалисти ще са необходими поне още 118 години, преди двата пола да се изравнят икономически. Да не говорим за пропастта между бедни и богати, достигнала чудовищните размери активите на най-богатите 62 души на планетата (от които 53-ма мъже) да са равни на състоянието на 3.5 млрд. от населението на планетата, според "Оксфам". Тези диспропорции заплашват да добият още по-ужасяващи размери под влияние на четвъртата индустриална революция, в резултат на която до 2020-а се очаква да бъдат закрити най-малко 5 млн. работни места, основно в сферите на администрацията, производството, строителството и правните услуги. А основният въпрос е кой ще победи – роботът, мъжът или жената.
Прозрения
– Франк Фогъл – бивш висш служител на Световната банка и международен репортер на лондонския "Таймс", съосновател на две водещи неправителствени и антикорупционна организации: "Световният икономически форум е прекомерно организирано събитие, в което нищо не е оставено на случайността… програмирано да тиктака като най-добрия швейцарски часовник". Констатацията му е особено точна по отношение на тазгодишното решение на организаторите да анулират отправената покана за участие в събитието към външния министър на Северна Корея Ри Сю-Йонг. Мотивът е проведеният четвърти ядрен опит на Пхенян. Реакцията на засегнатите: "Некоректна политическа мотивация, която определено противоречи на същността и позицията на Световния икономически форум като международно поле за дискусии по икономически въпроси". Истинската причина – евентуалното присъствие на делегация от Северна Корея в Давос би поставило под въпрос участието на господата Байдън или Камерън, без те да бъдат критикувани за това. Или, както резюмира високопоставен чиновник от дипломатическата мисия на Северна Корея в Женева: "Ние сме сто процента сигурни, че е имало натиск и дори изнудване".
Всъщност, преди две години подобна участ сполетя и украинския премиер Никола Азаров, който бе пристигнал в Давос и трябваше да говори на една от сесиите. Участието му бе отменено и той остана в хотелската си стая, след като няколко протестиращи бяха застреляни на площада в Киев. По този повод Азаров коментира в интервю за "Файненшъл таймс", че "форумът е уникална възможност да бъде изслушана главата на украинското правителство, за да се получи по-широк поглед върху случващото се и е трудно да се каже кой губи повече от този акт".
– Клаус Шваб – изпълнителен председател на Световния икономически форум, предупреждава, че крахът на цените на суровините предизвиква икономически трусове в развиващите се стопанства, които ще засилят миграцията към Европа далеч над сегашната бежанска криза. Той подчертава, че много африкански държави зависят от приходите от износ на суров петрол и когато те секнат, нищо чудно "един милиард жители от тях да се отправят на север". Нищо чудно, че в резултат на проведеното допитване до членовете на Световния икономически форум за най-големите рискове, пред които е изправена планетата, на първо място е поставена принудителната миграция.
Рок звездите на Давос 2016-а
– от представителите на правителствата – премиерът на Канада Джъстин Трюдо – предпочитан партньор за селфи;
– от средите на бизнеса – председателят и главен изпълнителен директор на "Дженеръл мотърс" Мери Бара;
– от икономическите кръгове – управителният директор на МВФ Кристин Лагард;
– от банковия сектор – главният изпълнителен директор на "Креди Сюис" – Тиджан Тиам;
– от Холивуд – Леонардо ди Каприо;
– от хуманоидните роботи – разработеният в Южна Корея HUBO;
– от филантропите – отрицанието на звездите will.i.am (Уилям Адамс – основател на фондацията I.Аm.Angel);
– реалната рок звезда – Боно.
Сигурни и непробиваеми
За охраната на 46-ото съвещание на Световния икономически форум в Давос Швейцария използва 4500 военни и полицаи, от които 5% са професионални войници. Включени са и две ракетни системи земя-въздух. Около 100 от общо 2500-те участници имат специална охрана. Делегатите са отделени от простосмъртните с 46-километрова ограда – с 10% по-дълга, отколкото миналогодишната. Летището в Цюрих пък ще гарантира около 1000 допълнителни излитания и кацания на самолети и хеликоптери по време на събитието.