Преуспелият медиен магнат и бивш кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг е готов да влезе в битката за Белия дом. Той ще вземе окончателното си решение в първите дни на март. Шансовете на милиардера, ако реши да се кандидатира за президент, не са особено големи. Затова пък със сигурност ще обърка сметките на лидерите в предизборната надпревара. Става дума най-вече за републиканеца Доналд Тръмп и демократа Бърни Сандърс.
Преди дни Financial Times публикува интервю с Блумбърг, което спокойно може да бъде наречено сензационно. В него той съобщи, че „сериозно размишлява“ върху възможността за участие в изборите на 8 ноември. Изявлението на собственика на медийна империя, чиято перла е агенцията за бизнес информация Bloomberg, предизвика ефекта на избухнала бомба. Причината е, че появата на толкова известен и авторитетен човек сред кандидатите може значително да промени хода и характера на предизборното съревнование.
Съдейки по думите му, Блумбърг не възнамерява да се кандидатира от нито една от водещите американски партии, а да участва като независим. Това решение е изцяло в неговия стил. До 2001-ва милиардерът беше демократ, след което в продължение на шест години – републиканец. Той управляваше Ню Йорк от януари 2002-ра до края на декември 2013-а като кандидат от Републиканската партия. А от 2007-а е независим политик. Изобщо Блумбърг не се притеснява от факта, че през последните 170 години президентските избори в САЩ не са печелени от необвързан кандидат.
Бизнесменът е готов да похарчи за кампанията си най-малко 1 млрд. долара. Тези разходи са му по джоба – неговото състояние се оценява на 39 млрд. долара. Според местните медии с появата му сред кандидатите предизборната борба още повече ще заприлича на състезание на дебелите портфейли. Наред с това Блумбърг очевидно е готов да играе на полето, на което играе и Доналд Тръмп, правейки шумни изявления в разрез с общоприетите представи за американската политика. „Намирам, че нивото на дискусиите и дебатите е печално банално и обидно за избирателите“, заяви 73-годишният нов претендент. Според дълбокото му убеждение американците заслужават много повече.
Съветниците и приятелите на Майкъл Блумбърг казват, че той е силно разтревожен от доминирането на ексцентричния и непредсказуем Доналд Тръмп в лагера на републиканците и от големите шансове, които се очертават пред сенатора-демократ от Върмънт Бърни Сандърс. И макар милиардерът още да не е обявил официално дали ще се кандидатира за президент, като че ли вече е взел решението си. Интервюто на бившия нюйоркски кмет във Financial Times бе последвано от информация в New York Times, според която той е разпоредил на съветниците си да разработят план за предизборната му кампания. Най-вероятно пиар специалистите ще се опитат да му създадат имиджа на човек, който разбира от икономика, способен е да решава технократски проблеми и е успял да създаде в Ню Йорк двупартийна администрация.
Повечето анализатори са на мнение, че Блумбърг ще помогне на републиканците, защото ще привлече част от избирателите на демократите благодарение на либералните си възгледи по въпроси като контрола върху огнестрелните оръжия, абортите и защитата на околната среда.
Анкетата, организирана в навечерието на първичните избори в Айова от агенция Bloomberg и вестник Des Moines Register, показва, че 9% от републиканците и 17 на сто от демократите в щата се отнасят положително към собственика на медийната империя. Докато половината от републиканците и 26% от демократите са настроени отрицателно към него. Така или иначе, Доналд Тръмп изрази публично удовлетворението си от появата на нов съперник, а Бърни Сандърс го осъди, подчертавайки, че това свидетелства за по-нататъшния преход на САЩ от демокрация към олигархия.
Майкъл Блумбърг ще участва за пръв път в изборите за президент. През 2002-ра и през 2008-а пак се говореше упорито, че ще се опита да влезе в Белия дом, но той предпочете да си остане кмет на Ню Йорк. След оттеглянето му от градоначалническия пост през 2014-а се очакваше да се захване с благотворителност и с глобални въпроси като борбата с промените в климата и затягането на правилата за покупка и съхраняване на огнестрелно оръжие. Само че милиардерът бързо се отегчи от този вид „безделие“ и отново оглави компанията, която основа през 1981 година.