Омбудсманът Мая Манолова очерта поредната страховита схема за издевателство над длъжниците. Софийският градски съд издавал изпълнителни листове на базата на "съмнителни" арбитражни решения в полза на колекторските фирми. Причината – техните тесни връзки с монополистите, чиито нередовни длъжници са под прицела на тези фирми.
Бедствието в случая е, че монополистите печелят в арбитражните съдилища, създадени от самите тях. Това пък е причината омбудсманът да прави мащабно проучване на схемата, "благодарение на която съществуват една голяма част от колекторските фирми и арбитражните съдилища за сметка на българските граждани". Масова практика е, според Манолова, "да се притесняват длъжниците за малки задължения, които отдавна са погасени по давност". Бихме добавили че тормозът не спира и в почивните дни.
Значи права е омбудсман Мая! Нека воюва с монополите, но да е ясно, че започна да го прави едва след като стана депутат от опозицията. Преди това я помним като апологет на текстове в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), смятани от мнозина за мракобесни. Пък и някои от опозиционните й контрапредложения намирисваха на лобизъм. Да се пишеш за борец за справедливост след години на скъпоплатено бездействие в законодателната власт и скандална политическа сделка за новия пост – не е никак омбудсманско.
От Софийския градски съд реагираха на заканите на Мая с аргумент, ясен за всеки юрист – законът им дава изключителната компетентност да издават изпълнителни листове по арбитражни решения, като в същото време нямат право да преценяват дали те са правилни. Редът за арбитражните производства пък е описан в Закона за международния търговски арбитраж. Тоест схемата е начертана от парламента, където Манолова изкара три депутатски мандата, в последния от които беше и негов заместник-председател.
Но да допуснем, че Манолова наистина иска да бъде народен защитник. Проблемите с нароилите се арбитражи и нарушенията на монополистите при обвързването на потребителите с арбитражни клаузи са лесно решими по законодателен път. Завчера обаче от "Топлофикация" попитаха омбудсманката защо се е вторачила само в тях, други нарушители няма ли. Не само монополисти, но, да речем, и фирми за бързи кредити. И да посочи "бутиковите" арбитражи, регистрирани от свързани лица с "нестопанска цел". В тях може да извадят арбитражно решение срещу длъжника дори да не е подписвал арбитражна клауза.
Но ако държи да се занимае с проблемите в "Топлофикация", Манолова да сложи на мерника и длъжниците. Защото у нас онези, които се топлят, без да си плащат парното, са най-големите борци за справедливост. Моя комшийка не плаща от години, натрупала е десетина хилядарки дълг, а се бори етажната собственост да й поеме разходите за подмяна на тръбите и ремонт на покрива. На въпроса не се ли притеснява, че ще й вземат апартамента, отговаря: "Той се води на майка ми, аз си имам друг – нищо не могат да ми направят!"
Справка – ГПК, несеквестируемо имущество.