Опашки за стола на главния архитект на София

Петър Диков - брой 06 (1178)

Настана истинско стълпотворение от мераклии за стола на главния архитект на София. След като Столичната община обяви конкурс за мястото (на 27 януари), до крайния срок за подаване на документи (на 10 февруари) броят на регистриралите се участници стигна 15 човека.

Предложенията и концепциите за развитието на столицата на всеки от тях ще бъдат оценявани  от комисия. Но тя все още не е сформирана. По думите на кмета  Йорданка Фандъкова  броят на членовете й щял да стигне 11 -13 човека.

Тази масовост на бъдещото представителство е, меко казано, странна, тъй като в Закона за държавния служител (чл.6, ал.1) изрично е записано: "Конкурсната процедура се провежда от конкурсна комисия. Комисията се състои от трима до седем членове, които притежават необходимите професионална квалификация и опит, за да извършат преценка на професионалните и деловите качества на кандидатите."

Има и задължителни изисквания, според  които "в конкурсната комисия задължително се включват непосредственият ръководител на конкурсната длъжност, служител или лице с юридическо образование и представител на звеното "Човешки ресурси".  Допуска се и възможността в нея  да участват и представители на синдикалните организации на държавните служители от съответната администрация, както и външни специалисти от професионалната област, в която ще работят кандидатите.

Може би именно това е дало повод на администрацията в столичното кметство да разшири състава й до такова огромно представителство. В същото време обаче част от поканените да участват в тази комисия организации  – Камарата и Съюзът на архитектите в България, създаденият за случая Инициативен комитет за промяна на системата за градско планиране в София и Общинският съвет все още не са посочили свои представители. Очевидно някои от тях все още не могат да се разберат кой и колко човека иска да изпрати и кои точно да са те.

Така че очевидно създаването на тази комисия ще бъде трудна задача.

Да не говорим, че още при обявяването на конкурса споменатият инициативен комитет излезе с позиция, от която стана ясно, че всъщност условията на този конкурс не им е по вкуса. Според тази "организация" поставените условия в него нямало да доведат до промяна на модела и нямало да прекъснат "порочните практики, свързвани с тази длъжност". Групата, в която са се вписали 50 архитекти, настоява за смяна на модела, разделяне на отговорностите и смела реформа на системата за градско планиране.По този начин, според тях, щяло да се избегне съсредоточаването на цялата власт в една фигура. А този конкурс просто щял да "доведе до замяната на едно име с друго, без да се прави опит за подобрение на системата". Тези граждани обвиниха Столичната община, че "предпазва статуквото и не осъзнава нуждата от промяна на една компрометирана система, достигнала своя предел". А всъщност било "дошло време за смели ходове". Сред още купищата обществено харесвани обвинения обаче така и не станаха ясни конкретните предложения – за сметка на исканите. Думи – като "възможна качествена и устойчива реализация на нови идеи за бъдещето на столицата, като например визията за устойчиво развитие на София като зелен град". Или пък – "реформа на модела на градоустройственото планиране, която ще гарантира устойчивото развитие на София като зеления, хармоничен и комфортен град, който всички ние искаме"…

Припомняме, че на 25 ноември 2015-а същият този Инициативен комитет внесе писмо, в което апелира за оставката на Петър Диков от поста главен архитект. Очевидно натискът им е бил достатъчен и тя стана факт. Същите тези хора обаче хем не харесват условията на конкурса, хем искат да са част от комисията, която на практика ще оценява кандидатите по тях…?!

С други думи, скандалите около предстоящия избор тепърва предстоят. А  за избор, според описаната в документацията процедура (която ще се проведе на четири етапа), едва ли ще можем да говорим скоро.

Така че временно изпълняващият поста главен архитект – Бойка Къдрева (досегашен директор на Дирекция "Териториално планиране" в общината), може да остане "временно" доста дълго време.

 

Кандидатите

Петър Тодоров Чавов – преподавател по архитектура в Нов български университет

Георги Димитров Бакалов – председател на Съюза на архитектите в България

Ивайло Василев Мишев – шеф на архитектурно студио "АТМ", в управата на ЦСКА

Иван Стойков Моев – проектант в "ТОП арх"

Здравко Симеонов Здравков – архитектурно бюро "Квадра 04"

Николай Стефанов Яръмлъков – архитект, бивш общински съветник от "СДС-либерали" в София мандат 1991 – 1995 година.

Влади Иванов Калинов – шеф на дирекция "Общински строителен контрол" в направление "Архитектура и градоустройство" на Столичната община

Иван Николов Несторов – директор на дирекция "Благоустройство и геозащита" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството

Иван Димитров Шишков – главен архитект на район "Триадица"

Огнян Драганов Тунтев – бивш главен архитект на Благоевград

Бойко Борисов Кадинов – основател на архитектурна агенция "Братя Кадинови", ръководител на катедра "Обществени сгради" в Университета по архитектура, строителство и геодезия

Николай Димитров Пърпов – работи в направление "Архитектура и градоустройство" на Столичната община, бил е кандидат за поста и на конкурса през 2006 -а, спечелен от Петър Диков

Румен Либеров Несторов – управител на "Лоел"

Стефан Стефанов Добрев – управител на "Стефан Добрев – архитектура и дизайн", спечели конкурса за нова визия на центъра на София за зоната от Орлов мост до Националния стадион

Юрген Порш – германец, работи от години в България, управител на "Порш концепт"

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст