Договор за безвъзмездна финансова помощ по проекта "Подпомагане регионалното инвестиционно планиране на отрасъл ВиК" подписаха през седмицата министрите на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и на околната среда и водите Ивелина Василева.
Това е първият проект, финансиран по оперативната програма "Околна среда 2014-2020", като бюджетът му е близо 60 млн. лева. С тези пари в рамките на 46 месеца ще се изготвят регионалните прединвестиционни проучвания за 14 обособени територии в страната, обслужвани от консолидирани ВиК оператори. Предвидени са също така допълнителни мерки за Смолян, изготвяне на оценка на публичните активи и други съпътстващи дейности.
"ВиК секторът се нуждае от много инвестиции – отбеляза строителният министър – но за да бъдат те ефективни и целесъобразни, трябва да има добро управление на инфраструктурата, която е гаранция, че гражданите ще получават по-качествена услуга." Лиляна Павлова очерта и трите основни стълба на водната реформа – окрупняване на инфраструктурата във всички 28 области на страната, превръщането й в публична собственост и управлението й във всяка област от един воден оператор на базата на генерален план.
За целта бе приета Стратегия за развитието на отрасъла, изготвени са и договори за управление на активите и генерални планове. За пълното завършване на реформата обаче е необходимо да заработят на практика ВиК асоциациите във всичките 28 области. Досега консолидирани дружества и избран оператор има в 16 области на страната, като в четири от тях контрактите вече са подписани, а за останалите това предстои. Други осем области са заявили готовност за консолидиране и съответно за сключване на договор. По думите на министър Павлова вече 242 общини са преминали процеса на консолидация и реформа и отговарят на изискванията.
Проблемни остават четири области, в които процесът по консолидация не е приключил – Благоевград, Ловеч, Пазарджик и Кюстендил. Съответно те няма да могат да кандидатстват за европейско финансиране по новата програма "Околна среда", докато не създадат единен оператор. Специално внимание заслужава област Пазарджик с нейните девет общински ВиК дружества, които не искат да се обединят, а да работят самостоятелно.
В процес на оценка сега е второ проектно предложение на Министерството на регионалното развитие и благоустройството по оперативната програма "Подпомагане на ефективността, управлението и институционалния капацитет в отрасъл ВиК". С него трябва да се подкрепят дейностите за постигане на устойчивост на водната реформа.