Водата ще става все по-скъпа

КЕВР Иван Иванов

Докато ни омайват с предстоящото намаление на цените на газа, парно и ток от пролетта на тази година, в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) подготвят нещата за едно поскъпване на водата. В момента секторният регулатор вече е одобрил повечето от бизнес плановете на ВиК дружествата за 2016-а, като сред десетките страници изчисления и показатели за качество е записано и планираното поскъпване на цената на услугата. При това то съвсем няма да е символично. 

Най-голямото увеличение, както можеше да се очаква, е поискал концесионерът на столичната мрежа – "Софийска вода" – 21.2%, като по този начин цената за кубик ще скочи на 2.112 лв. без ДДС. Поне засега обаче поскъпването в столицата се отлага, тъй като в документацията на дружеството е имало пропуски, свързани с инвестиционната му програма, както и с отчитането на аварийните ремонти. Междувременно кметът Йорданка Фандъкова също възропта срещу тези намерения на концесионера "Веолия".  

"Общината няма достатъчно механизми, с които да контролира по какъв начин е направена оценка за това предложение и с какви аргументи. Аз изпратих писмо до председателя на КЕВР, с което поисках да се направи цялостна проверка и да има резултат, за да е ясно на всички какви са инвестициите, кое се включва в цената на водата и едва тогава да се коментира тази тема", заяви градоначалникът. Нещо повече – към общината ще бъде създадена работна група, която ще изготви промяна в договора с концесионера. Цената на водата в столицата не е променяна от четири години. Още през 2013-а френската фирма "Веолия" поиска кубикът да стане 2 лв., но и тогава й бе отказано.

Основания за подобни поскъпвания дава и самата КЕВР. Преди време Ивайло Кашчиев, началник на отдел "Цени и бизнес планове на ВиК дружества", обясни как съдейки по прага на социалната поносимост, стойността за 2.8 кубика вода на човек на месец не бива да надхвърля 2.5% от средния му месечен доход в съответния регион.  "Ако приемем, че средният доход за София е 600 лв., това означава цена от 5.5 лв. за кубик", уточни Кашчиев.

Всъщност поскъпването заплашва цяла България. На този етап водният оператор в Бургас е прогнозирал, че ще повиши тарифите си с 14.5% – от 1.10 лв. за кубик без ДДС на 1.26 лева. За Варна се очертава 9% поскъпване, за Русе – 8.3 на сто, за Плевен – 8.4%, за Пазарджик – 5.9 процента. Нови цени са заложили и дружествата в Сливен, Ямбол, Разград, Перник, Смолян и Хасково. В Ямбол ВиК операторът предвижда скромен ръст от 3.3% – от 1.52 на 1.57 лв. за кубически метър. В Разград "Водоснабдяване-Дунав" настоява за увеличение на доставяната питейна вода със 7.07%, с което цената ще достигне 2.12 лева. Пернишкото  ВиК пък иска кубикът да стане 1.15 лв., вместо досегашните 1.10 лева.

КЕВР е одобрила повечето бизнес планове, но това съвсем не означава, че тя автоматично е приела ценовите разчети. Тарифите ще са тема на бъдещи заседания, а преди това ще има и обществени обсъждания. Едва ли някой се съмнява обаче, че цената на водата ще върви нагоре. Кабинетът вече прие наредбите за регулиране на качеството и за цените на ВиК услугите, които ще влязат в сила от 1 януари 2017-а. Те са част от плана за провеждане на водната реформа у нас, без която няма да можем да усвояваме средства от оперативната програма "Околна среда". Според тях, за да могат да поддържат активите си – водопроводи, канализация, пречиствателни станции и т.н., операторите трябва да преоценят тяхната стойност. А това, смята председателят на Българската асоциация по водите Иван Иванов, ще е основната причина за увеличението на цената на предлаганата услуга. Изградените нови съоръжения в последно време, увеличението на минималната работна заплата и цената на тока са другите фактори, които ще повлияят на поскъпването.

Във всяка област занапред ще има само една цена на водата, тъй като реформата предвижда и само един оператор. Но се предлагат няколко начина за ценообразуване, като от ВиК оператора ще зависи кой да избере и кои компоненти да включи. Целта е с новата тарифа да се формират приходи, които не само да покриват разходите, а и да остават средства за поддържане на мрежата и инвестиции в нея.

Дали поскъпването ще е шоково или плавно в период от пет години, думата ще има Комисията за енергийно и водно регулиране. По-вероятно е тя да предпочете плавно увеличение – с по няколко стотинки за всяка година. Индикация за това даде и шефът на КЕВР Иван Иванов, заявявайки неведнъж, че със своите решения регулаторът  няма да допусне шоково увеличение на цената на водата.

 

 

Мръсна или чиста вода ще пием?

 

Показателите за качеството на ВиК услугите намаляват драстично и вместо заложените сега около 70 показателя се предвижда от догодина те да са петнадесет. Ще останат ключовите – ниво на покритие с водоснабдителни услуги, качество на питейната вода, непрекъснатост на водоснабдяването, загуби, аварии, покритие с канализационни услуги и т.н. В някои области има по-малко загуби в мрежата от други и затова е взето решение да се въведат индивидуални нива за всеки отделен оператор.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

С какви пари на месец, според вас, едно четиричленно семейство може да покрие всички свои нужди?

Подкаст