В огледалото виждам себе си и не съм зависим от никого. Това заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти в Брюксел по повод прекратените големи обществени поръчки, за които има съмненията, че изборът на изпълнители е опорочен, както и последвалата реакция на депутата от ДПС Делян Пеевски.
В присъствието на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер той задочно благодари на младежа, който го запита кого вижда в огледалото. "Когато след Лондон си дадох сметка, че дори може да витае съмнение върху моята честност и принципност, мисля, че реакциите са повече от ясни", подчерта Борисов. Той посочи, че иска България да стане за пример и е убеден, че ще го постигнем.
"Използвам законосъобразни аргументи, целта и това, което виждат хората е политическа воля. Нямам нужда да ме подкрепят, имах нужда да усетя себе си достатъчно силен, за да го свърша. Имам тази воля и ако искат всички да ми обявят война, защото виждате – в огледалото започва да излиза кой ли не и да се разправят по брутален начин помежду си. Нямам никаква зависимост и ще ви го докажа, ако някой още не се е убедил в това", каза още премиерът.
Борисов се закле, че не му е оказван международен натиск "от нито една институция отвън", за да спре държавните поръчки за фирми, свързани с Делян Пеевски. Правителството осъзнало, че проектите могат да бъдат изпълнени по-евтино и решило да се поправи, поясни премиерът.
Той обеща, че ще направи всичко възможно България да навакса пропуснатото в реформите на правосъдието и вътрешните работи, така че тя, заедно с Румъния да приключи с наблюдението от Брюксел.
"Председателят на Европейската комисия заяви, че вярва в това, което правим. ЕК в самия доклад за мониторингов механизъм отчита, това което е направено, а именно че се раздели съдийската колегия, прокурорската колегия, изборът на съдии от съдии и прокурори от прокурори, засиленото влияние на инспектората, конкурсното начало. За съжаление се оказа, че около една година не са готвени закони, това е голяма слабост на българското правителство. В момента се подготвят пет изключително важни закона, между които този за тероризма, НПК, закона за съдебната власт. Аз исках февруари да са готови, а се оказа, че въобще не са работили по тях. Амбицирани сме, имам уверение от госпожа Захариева, че до април месец ще смогнем да ги направим", посочи премиерът.
Той посочи, че очаква до края на март от ЕК да бъдат пратени наблюдаващи прокурори, които да помагат по механизма за сътрудничество. "Всичко, което е необходимо, се надявам до средата на тази година да се задвижи с пълна сила", посочи Борисов.
Борисов коментира и блокадата на гръцките фермери, заради която българските превозвачи търпят огромни загуби. "Вече месец гръцката държава не се намесва по никакъв начин за затварянето на нашите граници и днес ще го кажа и на съвета. Два пъти говоря с Ципрас и съм се опитал да запазя в максимален обем добрия тон, колегиалността. Позицията ни е не само вече много твърда, не става въпрос дори за средства и това, което губим. Това е целенасочено отношение към България, защото други пунктове не се затварят", коментира той.