И Зимният дворец падна под ножа

Студентски градЗимен дворец на спорта

В серията от спрени обществени поръчки,  под ножа на премиера Бойко Борисов падна и тази за ремонта на Зимния дворец в Студентски град. Макар, че преди повече от три години стана ясно, че той е наложителен, сагата около апетитната държавна поръчка не може да приключи.

И макар, че сегашният министър на спорта Красен Кралев намали значително предвидените за нея харчове (от над 50 млн. лв. по времето на Мариана Георгиева до 35 млн. лв. сега), очевидно и тази цена се е сторила подозрително висока за премиера. Както в. "Банкеръ" писа на 24 февруари трябваше да стане ясно коя е избраната фирма, която ще сключи договор за извършване на строително-монтажните работи на спортното съоръжение. Това беше записано в на обявения от държавното дружество "Академика 2011" ЕООД в Агенцията за обществени поръчки търг пред повече от месец.

Още при обявяването и ние съобщихме, че възложителят е поставил категорични изисквания към участниците в надпреварата – да имат опит в строителство, "което е еднакво или сходно с предмета на поръчката, изпълнено през последните пет години". Освен това е пояснил, че под "строителството еднакво или сходно с предмета на поръчката“ следва да се разбира строително-монтажни работи по ремонт, реконструкция или изграждане на спортно съоръжение с най-малко 2500 седящи места". Това изискване на практика сериозно ограничаваше броя на участниците в бъдещия конкурс, тъй като фирмите, които могат да отговорят на подобно условие у нас, се броят на пръсти.

Още тогава отбелязахме, че са доста любопитни и посочените в обявлението показатели, по които ще бъдат оценявани офертите на мераклиите да получат тази сериозна от финансова гледна точка поръчка. Техническата част даваше на участниците най-много точки 50, срокът за изпълнение беше с тежест 20 точки, а финансовият показател – с едва 30. С други думи, по-скъпата оферта можеше да бъде оценена и по-високо…?!

Дали всички тези "детайли" са направили впечатление на Борисов, за да предприеме този ход, не е ясно. Както, обаче не е и ясно дали при следващия опит ремонтът да бъде възложен,  изпълнителят ще бъде избран честно и прозрачно. Още повече, като се има предвид колко пъти тази поръчка пропадаше заради нездравите интереси към нея.

Нека припомним, че тя бе обявена още по времето на любимката на Лютви Местан и министър на спорта в кабинета "Орешарски" – Марияна Георгиева. По това време тя се опита да профука почти два пъти повече средства за този ремонт, но устремът й към строителни подвизи беше спрян от наследничката й в служебния кабинет на проф. Близнашки – Евгения Раданова. Тя спря изпълнението и уволни тогавашното ръководство на „Академика 2011“ поради „раздутите“ разходи за нея.

Историята обаче не завърши с това. Защото Комисията за защита на конкуренцията през ноември 2014-а попари желанието на Раданова да предотврати харченето на милиони левове за ремонта на Зимния дворец. Тогава антимонополното ведомство отмени решението на изпълнителния директор на държавното акционерно дружество Борис Тодоров да бъде прекратена процедурата за възлагане на обществена поръчка за ремонта (№ 215 от 01 септември 2014-а). А комисията се намеси след жалба на обединение "София Спорт" (между "Главболгарстрой" и "Фор райс") за "незаконосъобразност" на процедурата по прекратяването й. Според  КЗК нямало законови предпоставки за това – нейните експерти не видели съществени нарушения при откриването и провеждането й, които не могат да бъдат отстранени, без това да промени условията, при които тя е била обявена.

Комисията прие, че мотивите, изтъкнати от ръководството на държавното дружество –  високата прогнозна стойност на поръчката, която на практика е довела до завишени стойности на ценовите предложения на участниците, и  това, че  възложителят не разполага с необходимия финансов ресурс за изпълнението й, не са достатъчно условие тя да бъде прекратена. КЗК отхвърли и аргументите на шефовете на "Академика 2011", тъй като никъде в Закона за обществените поръчки не фигурирало изискване определянето на прогнозната стойност да е съпроводено с предварителни проучвания и анализи. Според тях единственото условие към възложителя при определянето на стойността на обществената поръчка е тя да не се използва за заобикаляне на закона. Спортното ведомство обжалва решението на комисията и през април миналата година Върховният административен съд обяви, че ремонт на Зимния дворец за близо 50 млн. няма да бъде правен. По този начин бе сложен край на тази процедура, която беше задвижена и почти реализирана от старото ръководство на спортното министерство в лицето на тогавашния министър Мариана Георгиева и началника на кабинета й Николай Боршуков, както и от назначения от тях мениджмънт на "Академика 2011".

Върховните съдии  приеха за основателно решението на следващото ръководство на държавното дружество да прекрати поръчката поради липсата на финансова обосновка на цената, която смята за завишена в сравнение с други подобни обекти. При това положение конкурсът приключи поне без щети за "Академика". Припомняме всичко това, не просто от любов към историята, а като повод за размисъл над това КОЙ и как се опитваше да изхарчи милиони държавни пари.

А какво ще се случи от тук насетне, можем само да гадаем?

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст