Синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ) очакват разрешение от Фонда за гарантиране на влоговете да удължат срока за набиране на оферти от потенциални купувачи на ТБ "Виктория". Тя, както е известно, е собственост на обявената в несъстоятелност КТБ. Вероятно решението ще бъде взето до края на февруари.
Причината да се коментира удължаването на този срок е, че предложенията за покупката на ТБ "Виктория" (до момента – от "Лев Инс" и от ИНВЕСТБАНК) са преценени като незадоволителни. А от друга страна, последните промени в капитала на ТБ "Виктория" също дават възможност сроковете за продажбата й да бъдат удължени.
Истината е, че кредитна институция с незначителен пазарен дял, каквато е "Виктория", може да привлече инвеститорите само заради възможността да получат лиценза й. В сегашната ситуация на пазара синдиците на КТБ могат да се надяват, че продажбата на ТБ "Виктория" ще им върне само част от депозита в ТБ "Виктория" – определено не в пълния му размер. Инвеститори в такъв тип банка – която се продава само заради лиценза си, обаче могат да са единствено лица, които имат с български собственици или такива, които не са банки. Според утвърдената още преди десет години политика на БНБ за допускане на инвеститори на банковия пазар обаче точно на тези кандидат-купувачи не се гледа благосклонно.
Всички изброени дотук обстоятелства са отдавна ясни, затова е любопитен отговорът на въпроса защо въобще синдиците на КТБ предприеха – с одобрението на Фонда за гарантиране на влоговете, действия по продажбата на ТБ "Виктория"? Единият отговор е, че това е тяхно задължение, произтичащо от ангажиментите им за осребряване на активите на КТБ и за попълване на масата на несъстоятелността. Но на фона на всичко казано дотук – този мотив е формален. Истината е, че само допреди два месеца съдбата на ТБ "Виктория" пораждаше дилема: да бъде продадена или да започне процедура за доброволната й ликвидация. Причината е, че заради постоянно отчитаните загуби капиталът на банката бе на път да падне под регулативната граница – десет милиона лева. А станеше ли това, според европейския регламент БНБ трябваше да й отнеме лиценза. Тук въобще не става дума за несъстоятелност, защото ТБ "Виктория" е ликвидна и разполага със средства да посрещне всички свои задължения.
Именно за да избегнат опасността от отнемане на лиценза и преминаването на ТБ "Виктория" в доброволна ликвидация, синдиците на КТБ откриха процедура за продажбата й. Интерес към банката, както писа в. "БАНКЕРЪ" още преди седмица, проявиха двама инвеститори – ИНВЕСТБАНК и застрахователната компания "Лев Инс". Те единствени заявиха, че искат разрешение да направят "дю дилиджънс" – пълен финансов и юридически анализ на ТБ "Виктория", на базата на който да изготвят офертите си. Бизнес биографиите и на двамата потенциални купувачи в една или друга степен не се вместват в изискванията на утвърдената от БНБ политика за допускане на инвеститори в български банки. Освен това и ИНВЕСТБАНК, и "Лев Инс" ще трябва да преминат през оценка на качеството на активите им. Преди тя да е показала какво е състоянието на двете институции, БНБ не е склонна да ги допуска да придобиват друга банка у нас. Разбира се, ако оценката покаже достатъчно добра ликвидност и капиталова адекватност – на ИНВЕСТБАНК по европейския регламент, и на "Лев Инс" по критериите на "Солвенси", БНБ вероятно ще преразгледа позицията си по желанието им да купят ТБ "Виктория". Но този въпрос ще може да се коментира след приключването на съответните процедури.
Междувременно синдиците и Фондът за гарантиране на влоговете намериха решение за капиталовия проблем на ТБ "Виктория". Те трансформираха подчинения й срочен дълг в собствен капитал, който след съответните финансови операции бе увеличен с 30 млн. лева. След това увеличение собственият капитал на ТБ "Виктория" вече е много над регулативният минимум и това й дава възможност да запази лиценза си и да продължи да работи. Това на свой ред позволява на синдиците на КТБ да удължат сроковете на процедурата за набиране на инвеститори за ТБ "Виктория" поне до приключване на оценката на качеството на активите на банковия сектор и провеждането на стрес тестовете. Когато те завършат и общата картина в банковия и в застрахователния сектор вече е ясна, синдиците, Фондът за гарантиране на влоговете и БНБ ще могат да вземат по-точни и аргументирани решения за съдбата на ТБ "Виктория".