Реформаторите щурмуват електронното гласуване

Парламент Петър Славов

Разделителните линии в Реформаторския блок пък вече минават и през депутатите от гражданската квота. Което може и да е за добро, защото гласуването им заприлича на мажоритарно.

В четвъртък (18 февруари) Мартин Димитров и Петър Славов, които поддържат опозиционното си поведение спрямо управляващите, застанаха рамо до рамо с колегите си от Движение "България на гражданите", за да защитят общата кауза, наречена електронно гласуване. Ден по-рано пък Гроздан Караджов заедно с Радан Кънев и Атанас Атанасов от ДСБ обявиха, че предлагат промени в Закона за съдебната власт, с които да се създаде независима прокуратура по румънски модел, както и "български ОЛАФ" за наблюдение на обществените поръчки.

Очевидно двете крила в Реформаторския блок са си обявили своеобразно състезание в законодателната дейност и предлаганите политики, с оглед бъдещи изборни дивиденти и позициониране пред дясно настроените избиратели. Отделен въпрос е трезвата преценка кои предложения могат да бъдат осъществени, разбира се, с помощта на ГЕРБ и други парламентарни групи. И кои ще си останат само в сферата на добрите пожелания, включително и заради прибързване или неумело и агресивно налагане.

Депутатите от ДБГ, Петър Славов и един от народните избраници от ГЕРБ внесоха в четвъртък законопроект за въвеждане на електронното дистанционно гласуване и се зарекоха, че до края на май той ще бъде приет от парламента, а след две години ще влезе в сила след въвеждане на електронни идентификатори. До края на февруари въпросът ще бъде разгледан от правната комисия в парламента.

"Планираме до края на май измененията в Изборния кодекс да бъдат окончателно приети в пленарната зала, така както сме се ангажирали и след проведения референдум", обясни Димитър Делчев от ДБГ в кулоарите на Народното събрание. Според законопроекта гражданите ще могат да гласуват през интернет със специален пинкод. Това ще може да става в срок от седем до четири дни преди вота с хартиени бюлетини. Според Делчев така изборният процес щял да стане по-евтин, а един избирател ще може няколко пъти да си променя електронния вот и ще се взема под внимание само последното му гласуване. "Ако един избирател отиде и гласува хартиено след електронното си гласуване, ще се вземе под внимание хартиеният вот“, обясни той. Централната избирателна комисия ще разполага с имената на лицата, гласували в интернет и ако някой от тях упражни правото си на глас и с бюлетина, електронният му вот няма да се зачита. По-точно става дума за създаването на постоянна комисия към ЦИК, отговорна за провеждането и цялостната инфраструктура за реализация на електронния вот. Така се давала пълна гаранция за сигурността на вота на гражданите и че това не става под корпоративен или друг натиск. "Законопроектът дава гаранции за тайната на вота, а при намесата на външни фактори хората да могат да променят гласа си", категоричен е Антони Тренчев. Той обясни, че ще има и втори код, т. нар. паник пин, със задействането на който гражданинът ще дава сигнал на ЦИК и на органите на реда, че в момента върху него се упражнява натиск да гласува по начин, неотговарящ на волята му.

Преброяването на гласовете ще става автоматично и ще има бързи и точни резултати веднага след приключване на изборния ден. "Ще се избегнат всякакъв тип драми и трагедии, които се случиха на последните избори", добави още Тренчев. По думите му с наредби към закона ще се регламентират всички технологични детайли, за да може елктронният вот бързо и лесно да се адаптира към динамиката в дигиталния свят.

Стана ясно още, че резултатите от онлайн гласуването ще се съхраняват в ЦИК, но няма да се отварят, преди да приключи гласуването с бюлетини. Реформаторът от партията на Кунева уточни, че отварянето на резултатите ще става с различни "ключове", части от които ще притежават отделни длъжностни лица. "Ако някой се опита да ги отвори преди това, подобно действие ще остави следа в софтуера и нарушението ще се идентифицира", убеден е той.

Попитан за риска от хакерски атаки, Тренчев обясни, че начинът, по който бяха атакувани сайтовете на някои институции по време на местните избори, са т.нар. DDoS атаки, които представляват пренасочване на прекомерно голям трафик към даден сайт. Според него това може да бъде предотвратено и именно за това ще следи постоянната комисия към ЦИК, отговорна за сигурността на електронния вот.

Петър Славов от гражданската квота в Реформаторския блок припомни, че внесеният законопроект изразява волята и енергията на близо 2 млн. българи, които гласуваха на референдума за въвеждане на дистанционното гласуване по интернет.

Преди дни друг от хората на Кунева – Настимир Ананиев, обясни по повод спекулации със създаването на електронен адрес на всеки гражданин от страна на държавата, че това няма да е задължително, а само по желание. "Идеята за издаване на т.нар. имейл или електронен адрес от държавата, е хората, които са носители на електронна идентичност, да имат ясна регламентация на комуникацията си с държавните институции", коментира Ананиев, който най-вероятно ще оглави парламентарната транспортна комисия, след като Гроздан Караджов напусна председателския й пост. Той припомни, че за да можем да гласуваме онлайн, а и за да имаме достъп до услугите на е-правителството, ще е нужно да сме носители на такъв идентификатор, на електронна идентичност, която удостоверява самоличността ни.

 

 

Цветанов превзема вътрешната комисия

Партийният заместник на Бойко Борисов – Цветан Цветанов, поема Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в Народното събрание, след като Атанас Атанасов от ДСБ подаде оставка от председателския пост, излизайки в опозиция заедно с лидера си Радан Кънев.

По този начин ГЕРБ си взема една от комисиите, "дадена" на Реформаторския блок. Съгласие Цветанов да й стане шеф са дали депутати от пет парламентарни групи – тези от управляващото мнозинство плюс БДЦ. Очевидно след като той беше оневинен от съда окончателно, няма проблем да заема високи позиции в законодателната власт.

И не само в нея. Цветанов не крие апетитите си към МВР. Недобрите му отношения с министър Румяна Бъчварова също са публична тайна. Заемайки председателското място във вътрешната комисия, Цветанов вече се явява и неин началник.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст