Икономическият ръст се оказа илюзия

Фонодви пазари

Николай М. Ваньов, CFA

Експерт ФИ и Деривати,

Инвестбанк АД

 

Международните пазари на държавен дълг се движеха в унисон с ралито на фондовите пазари – поне икономиките, поели по пътя на растежа – Великобритания и САЩ. Там се наблюдаваше ръст на доходностите. В еврозоната нещата обаче изглеждаха по коренно различни. Тъмните облаци, свързани с финансовата стабилност на управляваната от крайно ляво правителство Португалия, както и последните прогнози за растежа на ОССЕ дадоха основание на инвеститорите да потърсят стабилността на държавните дългове за пореден път.

САЩ излъчиха поредната порция позитивни данни, свързани с продажбите на дребно. Въпреки това общите бизнес настроения не изглеждат окуражаващо. Не дават поводи за много оптимизъм нито задушващото въздействие на силния долар върху износа на най-голямата световна икономика, нито влиянието на цените на суровините върху нормата на инфлация. Доходностите, търсени от инвеститорите по десетгодишните трежърита, достигнаха 1.81% в края на седмицата, като се повишиха със 7 базисни точки. Въпреки това сериозен ръст не изглежда вероятен. Най-показателни за това са фючърсните пазари, които определят вероятността за повишение на основните лихви в САЩ на едва 41%, сравнени с над 93% от края на миналата година.

Британските джилтове също се оказаха на пътя на растежа на доходностите. Повишението на основния измерител на капиталовите пазари на Острова – индекса FTSE 100, с близо 8% за последната седмица доведе до известни повишения на доходностите по джилтовете. В десетгодишния матуритет те достигнаха 1.498% при седмичен ръст от 7.8 базисни точки.

И в Европа нещата изглеждат доста негативно. Очакваният растеж на Германия бе коригиран с 0.5% за сегашната година – според прогнози на ОССЕ. Множеството рискове за еврозоната, идващи от популистката амбициозност на новото правителство в Португалия, както и поредната доза несигурност около Гърция, накараха инвеститорите отново да заложат на сигурността на книжата, емитирани от страните от ядрото на еврозоната. Десетгодишните бундове отбелязаха седмичен спад на доходностите от 0.1 базисни точки до 0.264%, докато френските ДЦК със сходен матуритет се търгуваха при търсена норма на възвръщаемост до падежа от 0.613% и понижение от 4.4 базисни точки.

В периферията на еврозоната седмицата мина под знака на спадове на доходностите по дълговете на Испания и Италия, въпреки негативната обща картина. Ръстовете на капиталовите пазари накараха инвеститорите да се обърнат към по-високодоходните книжа на основните емитенти в периферията и това търсене доведе до спад на доходностите по италианските десетгодишни книжа с 11.5 базисни точки – до 1.525 процента. Промяната при сходните по срок до падежа испански ДЦК се равняваше на -3.2 базисни точки – до 1.707 процента. Въпреки това рисковете за периферията изглеждат доста високи, произхождащи от политическата криза в Испания, левичарския и антиреформаторски уклон на португалското правителство и поредната порция гръцки проблеми. Към всяко това трябва да прибавим и новия план нa немския финансов министър Волфганг Шойбле, който предвижда повишаване на рисковото тегло върху капитала на банките за притежаваните от тях високорискови ДЦК, който може да окаже силно негативно влияние върху дълговете на периферията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст