Безспорната интрига на тазседмичната валутна търговия беше английската парична единица, която падна под 1.39 щ. долара за един паунд. Това не се бе случвало от март 2009-а насам. Стойностите на коефициента, отчитащ тревогата на валутните играчи, пък подсказват потенциал за още по-екстремни движения.
Всъщност паундът се търгува неспокойно и поевтинява настойчиво успоредно с повишаването на градуса на напрежение около референдума, на който англичаните трябва да решат дали Островът да напусне Европейския съюз, или да остане в него. Сериозният погром започна, след като английският премиер Дейвид Камерън определи датата за провеждане на допитването – 23 юни. Задълбочи се още след като влиятелният кмет на Лондон Борис Джонсън обяви на 21 февруари, че ще агитира Великобритания да излезе от ЕС. Два дни по-късно (на 23 февруари) председателят на "Бенк ъф Инглънд" – Марк Карни – коментира, че по-евтиният британски паунд може да компенсира други слаби места в икономиката и да помогне за повишението на инфлацията. Карни предупреди още в началото на февруари, че референдумът ще е "рисков фактор за краткосрочните разходи на бизнеса".
Очакванията му се потвърдиха от публикуваните на 24 февруари данни – бизнес инвестициите през четвъртото тримесечие на 2015-а са се свили най-мощно за последните почти две години. Икономисти вещаят 40% вероятност от рецесия в Обединеното кралство, в случай че напусне ЕС срещу едва 13%, ако остане в общността. Все пак английските централни банкери увериха, че разполагат с набор от инструменти и "са готови да ги използват при материализирането на който и да било рисков фактор".
Двадесет и девет от общо 34 икономисти, анкетирани от агенция "Блумбърг", прогнозират, че паундът ще падне под 1.35 щ. долара в рамките на една седмица след референдума, ако англичаните гласуват за отделяне от ЕС. Двадесет и трима от тях смятат, че английските пари няма да могат да се възстановят над това равнище поне три месеца след 23 юни. Седмина пък очакват паундът да падне под 1.20 щ. долара веднага след вот за евентуално напускане на ЕС… И само един вижда лирата стерлинг над 1.40 щ. долара. Пийтър Диксън – икономист в лондонския офис на "Комерцбанк", прогнозира, че паундът ще се задържи в диапазона между 1.25 и 1.30 щ. долара седмица след евентуално гласуване за излизане на Острова от ЕС и между 1.35 и 1.40 щ. долара три месеца по-късно.
Ник Кунис – шеф на звеното за макроанализи на "АБН АМРО банк" в Амстердам, е сред песимистите, предвиждащи спад на английската лира под 1.20 щ. долара. Той мотивира прогнозата си с "негативните последствия върху растежа и лихвените проценти, както и с капиталовия отлив и притесненията за финансирането на дефицита по текущата сметка на страната".
Всъщност референдумът не е заплаха само за британските пари. Той застрашава и единната европейска валута, защото повишава рисковете на валутния пазар на континента. И докато паундът регистрираше най-високи загуби към основните си валутни конкуренти в началото на седмицата, еврото се прояви като втория по големина губещ играч заради появилите се признаци за забавяне на растежа в еврозоната. Последните данни сочат спад на активността в сектора на производството и услугите – общият индекс PMI, отчитащ икономическото здраве на блока, се е понижил до 52.7 пункта през февруари – най-ниската му стойност за последните 12 месеца. По оценка на анализатори PMI подсказва четири неща, които със сигурност ще обезпокоят стратезите на Европейската централна банка: "активността се забавя, бизнесът намалява цените, новите поръчки са най-ниски за последната година и наемането на работна ръка е било най-слабо за последните пет месеца". Не по-малко тревожен е и фактът, че януарските потребителски цени в еврозоната са се повишили по-слабо от първоначалната оценка – с 0.3 вместо с 0.4 процента.
Председателят на ЕЦБ Марио Драги със сигурност ще е доволен от евтиното евро, защото то ще помогне за съживяването на стопанството на региона. Много по-обезпокоително обаче е обезценяването, което произтича от системен риск. А той, при евентуално излизане на Острова от ЕС, е съвсем реален. Седем от деветте най-големи търговски партньори на Великобритания са в общността, сочат данните на агенция "Блумбърг". Това означава, че ако бизнес средата се влоши, удар ще понесат и двете страни. По-малките европейски държави, включително и Ирландия, Люксембург и Малта, ще понесат най-тежко, ако Англия се отдели и страната загуби достъп до единния пазар.
У нас
междубанковият валутен пазар през седмицата беше доста активен. Средният дневен валутен оборот достигна 3637 млн. евро (7113 млн. лева). Сделките в щатски долари имаха 0.55% дял от купената и продадена валута.