Ограниченията за офшорките падат

Парламент зала

Правителството предлага редица облекчения за офшорните компании у нас. Депутатите приеха на 1 март на първо четене промени в Закона за икономическите и финансовите отношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, по-известен като закона за офшорките. Документът беше предложен от депутатите от ДПС Делян Пеевски и Йордан Цонев и беше приет още от предишния парламент.

Всички фирми, регистрирани в зони с благоприятен данъчен режим, ще могат да притежават до 10% от капитала на банки, на медии, на застрахователни, пенсионни дружества и други, става ясно от гласуваните текстове. Компании, в които офшорки притежават до 10% от капитала им, ще бъдат допускани за участие и в търгове за обществени поръчки. До момента това бе забранено.

С промените от края на 2013 г. бе забранено участие на офшорни компании в банки, в медии, в застрахователни и пенсионни дружества, в публични компании, във футболни отбори, социологически агенции и други. Офшорките нямаха право и на участие и в обществени поръчки и в концесии.

Със законопроекта се въвеждат прагове, под които няма да се прилагат забраните в закона за участие на офшорки в обществени поръчки, в приватизационни сделки, в публично-частно партньорство, получаване на концесия, както и на лиценз за извършване на редица дейности. За дружества, дяловото участие, в които не е предмет на специална регулация, документът въвежда праг от 10 на сто. Тоест офшорните компании ще могат да държат до 10% от капитала на компании и за тях няма да важат ограниченията, предвидени в законодателството. С тази промяна ще бъде избегнато положението, при което заради акционер, регистриран в офшорна зона, дори ако притежава само една акция в дадена компания, се ограничават възможностите й да участва в обществени поръчки или да бъдат прилагани другите рестрикции, предвидени в закона. 

В мотивите се посочва, че сега действащият закон засяга изключително голям брой лица дори в случаите, когато дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, няма никакво отношение към дейността на българско дружество. Подобно е и становището на Европейската комисия. В тази връзка се предвижда понятието "свързани лица" да бъде заменено с понятието "контролирани от тях лица".

Министерството на финансите предвижда и промени в регистъра на собствениците на офшорни дружества – в него няма да се вписват идентификационни данни за действителните собственици на публични дружества. Тази информация е налична по силата на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, става ясно от мотивите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст