Износ с принос

Федерална република Германия е водещ външнотърговски партньор на България, основен доставчик на инвестиционни стоки, високотехнологично оборудване и транспортни средства. Членството на България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. оказа положително влияние върху развитието на двустранния стокообмен поради хармонизирането на процедурите и улесняването на вноса и износа.

Данните на Министерството на икономиката са повече от окуражителни. За 2014 г. общият двустранен стокообмен е в размер на 5.864 млрд. евро, като износът ни е 2.657 млрд. евро. А само за периода януари-октомври 2015-а вече са изтъргувани стоки за  5.251 млрд. евро. Българският експорт е на стойност 2.453 млрд.евро. През последните години се забелязва, че най-голям е износът на текстилни изделия и облекла, машини, електроника, неблагородни метали и изделия от тях и други.

Икономиката на Германия продължава да расте макар и със сравнително бавни темпове, а това е добра новина за десетките български фирми, които изнасят своите изделия там. Индустриалното й производство се е повишило през януари 2016 г., което се разглежда като знак за доброто представяне на водещата европейска икономика. Показателят е нараснал с 3.3% на месечна база през първия месец на годината, сочи официалната немска статистика. Това е и най-големият му ръст от септември 2009-а насам и то на фона на трусовете на финансовите пазари по света.

Анализаторите обаче остават предпазливи. "Това е добър старт за немската икономика на началото на годината", коментира Ралф Солвийн, ръководител на звеното за анализи в Commerzbank. "Не смятаме обаче, че това ще е началото на траен тренд", допълва експертът. Забавянето на китайската икономика и останалите развиващи се пазари се очаква да са факторите, които могат да натежат върху бъдещото представяне на немската икономика. В същото време и компаниите в Германия прогнозират умерено възстановяване на индустриалната активност.

"България може да бъде една надеждна партньорска страна в Югоизточна Европа, ориентирана към бъдещето". Това каза министърът на икономиката Божидар Лукарски на икономическия форум "Северен Рейн Вестафалия-България", организиран от Индустриално-търговската камара в Дюселдорф. В своята презентация той акцентира върху засилената експортна политика на Министерство на икономиката. "Усилията ни са насочени към преструктуриране на българския износ чрез приоритетно развитие на експортно-ориентирани сектори с висока добавена стойност", казва той. И допълва, че намеренията на министерството са да търси възможности за ръст на експорта на пазарите на бързо развиващите се икономики, както и за запазване на пазарните позиции на наши традиционни търговски партньори, какъвто е Германия.

България има висок потенциал да привлича инвестиции в сектори с висока добавена стойност, отговаряйки на високите изисквания на инвеститорите за бизнес климат, стабилност и предвидимост на икономическата среда. За компаниите обаче е важно адакватното адресиране на проблемите и последователното им решаване. Ето защо двете министерства – на икономиката и на финансите, работят по създаване на механизъм за регулярен мониторинг на инвестиционния климат. Активно се работи с Министерството на образованието и по въвеждането на елементи на дуалната система за обучение.

Всички тези предимства на България вече убедиха много световни компании да изберат България като място за развитие на проектите си. Според Лукарски и германските компании ще могат да развиват успешно своя бизнес в България.
 

КАРЕ

10 причини да се инвестира в България

(според Германо-Българската индустриално-търговска камара)

  • Плосък данък от 10 % (данък върху доходите и печалбата)
  • Атрактивно географско разположение на пресечната точка между Европа, Азия и ОНД
  • Стабилен валутен курс (българският лев е приравнен към еврото)
  • Възможност да се достигне висока печалба въз основата на професионален мениджъмнт
  • Ангажирани, възприемчиви служители, които с желание подхождат към чуждестранни работодатели
  • Нарастващ потенциал за българи, завършили образованието си в чужбина, които биха се развивали професионално в България при наличието на подходящи условия 
  • Силна германо-българска мрежа
  • Ниски разходи за персонал (средната брутна работна заплата към края на 2015 г. 459 евро)
  • Значителен брой потенциални служители с немски език
  • Продължителност на полет до и от Германия около 2 часа
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст