"При разваляне на концесията едностранно ще има съдебен спор и минимум пет години държавата няма да може да направи нищо в курорта", предупреди министърът на туризма Николина Ангелкова пред Нова телевизия. Според нея на концесионера трябва да се възстановят всички инвестирани от него средства за подобрявания, извършени на територията на концесията.
"И зимният туризъм ще пострада, защото Банско е един от водещите ни зимни курорти. Нещо повече – 37% от жителите на община Банско са заети в сферата на туризма", допълни Ангелкова.
Вчера в Министерството на екологията се проведе среща между ресорните министри и представители на екологични и бизнес организации за бъдещото развитие на ски курорта, като основната тема беше концесията на ски зоната, дадена още през 2001 година на фирмата "Юлен".
Според Ангелкова на вчерашната среща между еколози, представители на институциите и инвеститорите в зимния курорт е била обсъждана по-скоро концесията на ски зоната, а не толкова изграждането на втори лифт. "Премиерът иска всичко да е прозрачно и по правилата", допълни тя и обясни, че по тази причина е била организирана срещата със заинтересованите страни.
Министърът на туризма коментира и забраната за т.нар. диво къмпингуване, която изкара природозащитниците на протест на "Орлов мост".
"Ние сме длъжни да въведем правила. Даваме за пример различни държави – Франция, Испания, Гърция, но там има правила. И затова сме включили, че не може да се къмпингува в зона "А" извън определените за това места. Защото има изисквания да има ток, вода, тоалетни, както и възможност за паркиране. Тоест, да бъдат осигурени някакви минимални условия, така че всеки, който почива, да го направи нормално", обясни още Ангелкова.
Тя посочи, че по този начин всъщност се защитават плажовете Иракли, Корал и Карадере, които няма да могат да се отдават на концесия, както и да се извършва търговска дейност. Със забраната за къмпингуване тези плажове ще бъдат опазени чисти, изтъкна още министърът на туризма.