В името на Яхве и свети Марадона

клм

Още Моисей е предупреждавал избрания народ да не си създава кумири, но хората продължават да нарушават тази заповед. Едни се молят на храна, други на прочути обществени дейци. Някои го правят съвсем сериозно, други осмиват конформизма и нелепата сляпа вяра в недоказуемото.

В края на февруари 2016-а Министерството на вътрешните работи на Нова Зеландия даде лиценз на църквата на Летящото Спагетено Чудовище да извършва венчавки. Така на практика властите признаха Пастафарианската църква за религиозно учреждение.

На 38-ия рожден ден на легендарния аржентински нападател Диего Марадона (30 октомври 1998-а) в градчето Росарио бе открита църква в негова чест. Основният й  принцип е: Марадона – най-добрият футболист на всички времена и народи. Идеята за създаването на футболната вяра хрумнала на 33-годишните аржентинци Алехандро Верон и Ернан Амес през 1986-а. Именно тогава техният идол изведе  националния отбор на страната до победата в Световното първенство по футбол. "Аз съм католик, но и друга религия завладя сърцето ми и се превърна в страст – Диего Марадона", обяснява Верон, който днес има хиляди последователи в цял свят.

Десетте заповеди на Църквата на Диего Марадона:

  1. Топката трябва да си остава чиста.
  2. Обичай футбола повече от всичко на света.
  3. Обяви публично безусловната си любов към Марадона и красотата на футбола.
  4. Защитавай спортната форма на националния отбор на Аржентина.
  5. Разпространявай навсякъде знанията си за чудесата, които върши Марадона.
  6. Почитай храмовете, в които е играл, и свещената му спортна форма.
  7. Не провъзгласявай Диего за член на който и да било футболен отбор.
  8. Проповядвай принципите на Църквата на Марадона.
  9. Вземи "Диего" за свое второ име.
  10. Назови първия си син Диего.

Гражданите на държавата Вануату, разположена в архипелаг в южната част на Тихия океан източно от Австралия, се кланят на 94-годишния съпруг на кралица Елизабет Втора. Според племето Яохнанен принц Филип е син на древен дух, живял в планините на остров Тана. През 1971-а британецът посетил архипелага (тогава английска колония) и предизвикал у жители асоциации с храбрия мъж от местна легенда, който извършил далечно пътуване, за да намери съпругата си. Вануату получава независимост през 1980-а, но култът към принца продължава да процъфтява. Британското кралско семейство знае за вярванията на далечния народ. Портретите на Филип, с които островите разполагат, са изпратени с негово разрешение. Местните пазят и друга реликва – писмо от Бъкингамския дворец, макар и силно пострадало от влагата и мишките. Един от местните вождове – Джек Нива, неведнъж е предлагал на своя кумир да посети страната му, но не пропуска да отбележи, че би се зарадвал и на някой и друг подарък – ориз, пари или автомобил Land Rover.

В Лас Вегас се появи друга необичайна църква, чиито последователи се кланят на бекона. В нея няма свещенослужители, ясна йерархия и ритуали, а беконът се използва като образ, илюстриращ абсурдността на всяка религия. Основната й мисия е да се бори с дискриминирането на атеистите и да поощрява разделянето на църквата от държавата. Вярващите в бекона стават все повече и днес църквата им организира нерелигиозни сватби, кръщенета и погребения. Иначе всичко започва през 2010-а, когато Пен Джилет, водещ на хумористичното предаване Penn`s Sunday Scool, споделя идеята за създаването на официално регистрирана църква със смешно име, а след това и за извоюването на същите права, каквито имат другите религии (например да изгражда свои култови сгради и да извършва богослужения).

Църквата на креативността, базирана в американския щат Илинойс, проповядва превъзходството на бялата раса. Неин основател и идеен вдъхновител е Бен Клесън. Въпреки думата "църква", създаденото през 1973-а учение е атеистично и отрича всички нематериални феномени. След смъртта на Клесън през 1993-а църквата на практика прекратява съществуването си. Три години по-късно обаче тя е възродена благодарение на усилията на Матю Хейл, провъзгласен за неин върховен епископ. През 2003-а Хейл е признат за виновен в убийство и пратен зад решетките.

Религията на Нацията на Яхве възниква сякаш в отговор на Църквата на креативността. Създадената в Маями през 1979-а от Хулън Мичъл афроамериканска организация обявява за своя цел да върне в Израел своите последователи, които се смятат за чернокожи евреи. В основата на църквата са християнството и юдаизмът, а в ролята на посланик на Бог е Мичъл, който величае себе си като Яхве бен Яхве. Той нарича представителите на европейската раса "бели дяволи" и твърди, че първоначално евреите са били с тъмен цвят на кожата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст