Румъния е на път да изпълни целите на европейския механизъм за стабилни и необратими реформи за борба с корупцията, а на България се препоръчва да консолидира и подсили политическата си решимост за постигане на осезаем напредък в правосъдните реформи, включително чрез независим анализ на прокуратурата и гарантиране независимостта на ВСС. Тази оценка дадоха правителствата на страните от Европейския съюз за януарските доклади на България и Румъния, изготвени от Еврокомисията.
Съветът по общи въпроси приветства постоянната тенденция на значим напредък, демонстриран от Румъния – особено действията на съдебните органи, довели до впечатляващи резултати срещу корупцията по високите етажи на властта. Ако властите в Букурещ съсредоточат усилията си за прилагане на оставащите препоръки в последния доклад на Еврокомисията, те ще си отворят пътя към покриване на всички критерии на механизма „в близко бъдеще“, пише в заключенията на Съвета.
В същото време към България се отправят куп препоръки като:
– да постигне широк и категоричен политически консенсус в подкрепа на процеса за реформи;
– да се фокусира върху усилията да се премахнат противоречията за политическо влияние върху; правосъдната система и въпросите за почтеността на назначенията;
– да подобри ефективното прилагане на съдебните решения;
– да продължи с реформите на ВСС и прокуратурата и да засили правомощията на съдебния инспекторат;
– да модернизира наказателното законодателство;
– да постигне резултати в борбата с корупцията на високо ниво чрез конкретни и устойчиви резултати;
– да подобри прозрачността на публичните поръчки;
– да даде приоритет на приемането на нов антикорупционен закон, което включва учредяването на добре; финансирана, обединена антикорупционна институция със силен независим мандат.
Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер наскоро обясни, че България и Румъния не са обвързани и е възможно докладите за румънците да бъдат прекратени предсрочно. Съществуването на мониторинга се превърна в проблем за членството на София и Букурещ в Шенгенското пространство, заради ветото на Холандия.
Към днешна дата обаче правителствата на Евросъюза смятат, че механизмът остава подходящ инструмент в помощ и на двете държави – поне до следващите доклади след година.