Държавите-членки на ЕС да включат българските морски и сухопътни граници с Турция в споразумението между ЕС и Анкара, което ще бъде финализирано на предстоящия Европейския съвет. За това призова вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева при участието си в Съвета по общи въпрости в Брюксел, който подготвя Срещата на върха на държавните и правителствени ръководители на ЕС, насрочена за 17 и 18 март.
Кунева цитира писмото на министър-председателя Бойко Борисов до председателя на Европейския съвет Доналд Туск.
"Очакваме сухопътните граници на Турция с държавите-членки на ЕС – България и Гърция, както и всички морски граници между Турция и ЕС, включително морската граница между България и Турция в Черно море, спешно да станат част от преговорите и споразумението с Турция за справяне с въпросите на миграцията. Очакваме в документа, който ще бъде договорен с турската страна, да бъде включена ясна формулировка за турските сухопътни граници с държавите-членки на ЕС – България и Гърция, и всички морски граници между Турция и ЕС", заяви още тя, цитирана от правителствения пресцентър.
Вицепремиерът посочи, че трябва да се ускори работата по решаване на хуманитарните въпроси, от една страна, както и да се изготвят нови стандарти за защита на външните граници на ЕС. Пред журналисти в Брюксел тя посочи, че Европа не е достатъчно бърза. "Необходимо ни е повече чувство за спешност", категорична беше Кунева.
Тя посочи, че решението на страните-членки да отложат българското членство в Шенген в момента поставя страната ни в неизгодна позиция, защото не всички външни граници на ЕС са шенгенски, какъвто е случаят с българската. Затова тя очаква въпросът с Шенген да бъде решен до края на годината. "България е изразила достатъчно отчетливо през последните дни своята позиция и тя е в полза и на страната, и на ЕС", посочи Кунева.