Нова наредба на Министерството на здравеопазването забранява на болниците да искат дарения от пациентите, както и пари от майки на деца до 7 години, за да останат с тях в лечебното заведение. Промените бяха гласувани на днешното заседание на Министерския съвет.
С тях даренията в болниците се забраняват, но не изцяло, а само месец преди и след приема и лечението на пациента. Не се допуска и доплащане за придружител на лица с увреждания, които не могат да се обслужват самостоятелно. Промените прецизират доплащането на допълнителни услуги, пожелани от пациента – като самостоятелна или луксозна стая.
Таксата за избор на лекуващ лекар или екип остава, но само ако преди това пациентът е подробно информиран кой и какви процедури ще извърши, назначени служебно. Пациентът също така може да настоява и да доплати за допълнителни сестрински грижи.
Лекарите в извънболничната помощ вече имат задължение не само да информират пациентите си за необходимостта от болнично лечение, но и да документират решението си, дори и когато пациентът отказва хоспитализация. Те ще предоставят и по-изчерпателна информация за адрес, телефон и други форми на контакт в работното им време, а извън графика им, нощно време и в почивни и празнични дни – на дежурен кабинет. Всички лекари имат задължението да уведомяват пациентите за вида, действието, приложението, страничните реакции, реда и начина на приемане на лекарствата.
Лечебните заведения вече ще публикуват актуална информация за листата си за планов прием, включваща поредността на пациентите и определените дати за това, а Здравната каса ще поддържа и публикува на интернет страницата си национална листа за планов прием на лечебните заведения, с които има договор. Наредбата регламентира и идентификационен номер, чрез който пациентите ще потвърждават получената медицинска помощ. Номерът ще се генерира чрез пръстов отпечатък.