“Уолстрийт джърнъл”: Путин натрупа военен и политически капитал с руската операция в Сирия

руски сили сирия

Американският делови всекидневник "Уолстрийт джърнъл" пише в електронното си издание, че руската военна операция в Сирия е разкрила истинския потенциал на руските въоръжени сили и способността им да изпълняват комплексни задачи далече от държавните граници на страната.

Вестникът припомня при това прогнозата на президента на САЩ Барак Обама, когато Москва изпрати своите изтребители в Сирия през септември м.г. Тогава той предрече, че "опитът на Русия и Иран да закрепят Асад и да усмирят населението (на Сирия) само ще ги вкара в блатото и няма да успее". А ето, че в понеделник Путин обяви изтеглянето на "основната част" от силите си в Сирия, като постигна стратегическите си цели на твърде ниска цена. По-нататък вестникът изброява конкретните военни цели, постигнати от Русия и нейните съюзници в Сирия.

Според оценката на "Уолстрийт джърнъл" Русия дори е извлякла по-значителни изгоди от спасяването на своя отдавнашен военен съюзник Башар Асад. "Тя разстрои плановете на Запада за дипломатическа изолация на Москва заради Украйна. С началото на бойните полети на руската авиация Западът бе принуден да започне да се консултира с Москва относно собствените си операции в Сирия. Макар че някои западни политици продължиха да призовават САЩ да наложат забранена за полети зона в небето над Сирия, подобна крачка стана невъзможна поради риска да бъде свален руски самолет", констатира вестникът.

Той признава, че Русия "порази много военни експерти със способността си да бомбардира в течение на много месеци". Тя нямаше да може да поддържа такова темпо преди няколко години, а и сега на такова темпо могат да издържат само няколко страни, освен САЩ, отбелязва изданието.

То обръща внимание, че когато силите на бунтовниците и терористите обкръжаваха Дамаск, Русия използваше точно насочени бомби и ракети, а когато заплахата над столицата бе отстранена, тя премина към бомбардировки от голяма височина. Привежда се и мнението на експерти, че "руските въздушни удари бяха по-ефикасни , тъй като, за разлика от Запада Москва имаше многоброен и надежден съюзник на земята, способен да й посочва целите и да отвоюва територии след нанасянето на ударите".

"Русия е известна с мощта на своите сухопътни сили, но бомбардировките бяха операция от нов тип, която изискваше комплексно осигуряване далече от границите на страната. Кораби доставяха боеприпаси от Черно море през проливите в Сирия." "Уолстрийт джърнъл" нарича тази операция "добра реклама на международния пазар на оръжия, на който Москва се конкурира с Вашингтон".

Вестникът на деловите кръгове, цитиран от ТАСС, отбелязва и сравнително ниските разходи за операцията на руските Въздушно-космически сили. Според аналитици за нея са били използвани главно евтини боеприпаси, някои от които са били подготвени за използване по време на военни учения.

Обръщайки внимание на политическите резултати от руската намеса, всекидневникът посочва, че сега Асад е добре позициониран за участие в договорените от САЩ и Русия вътрешносирийски мирни преговори. Той може да продължи своята офанзива срещу опозицията и в същото време да прави дипломатически отстъпки. Путин затвърди и своя алианс с Иран, подкопавайки американското влияние.

Изтегляйки част от своите сили, или поне претендирайки, че прави това, той се надява на отстъпки от САЩ и Европа. Русия иска Западът да смекчи санкциите си срещу Русия заради Украйна, и Путин добре знае, че Обама търси начин да се върне към нормални отношения с Русия. Обявяването на изтеглянето може да е опит да се даде на Обама дипломатическо прикритие за още един опит за "рестартиране" на отношенията, преди той да напусне Белия дом, пише вестникът.

Руската интервенция няма да сложи край на сирийската гражданска война. "Ислямска държава" все още контролира голяма част от страната. Но даването на отпор на тероризма никога не е била истинската цел на Путин. Той искаше да покаже на света, че Русия не изоставя съюзниците си, и да се сдобие с нови лостове за влияние в Близкия изток и Европа. "Още няколко такива блата (като сирийското), и (Путин) отново ще пие коктейли на следващата среща на върха на Г-8", заключава "Уолстрийт джърнъл".

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст