Шум на пари от агросделки

Зърно

Счетоводните отчети на три от големите агрохолдинги за четвъртото тримесечие показват разнопосочни резултати. Те си докараха добра реколта, но цените на международните пазари не допринесоха те да реализират плановете си. Това наложи и допълнителни разходи по съхраняване на реколтата, която ожънаха.

Цените на международните зърнени пазари продължават да търсят посоката си. Колебанията им са провокирани от климатичния фактор, а котировките на пшеницата, царевицата и другите зърнени храни се определяха от движенията на валутите и от рекордното производство. Според анализ на датската банка Rabobank, която е водещ кредитор на производители и търговци от земеделския сектор в световен мащаб, очаква се още по-силно да поевтинеят зърнените култури в страните от Черноморския регион (Украйна и Русия). За сметка на това перспективите пред новата реколта – 2015/2016, се подобряват. Но по-евтината руска пшеница ще направи конкуренцията още по-ожесточена, особено в износа, коментират анализатори.

Във връзка с това, според анализ на земеделското министерство, през следващите месеци се очаква цените на пшеницата в страната да останат сравнително ниски – именно под влиянието на очертаващото се високо предлагане на международните пазари. Освен това качеството на българското зърно е по-лошо, което също натиска цените.

Големите агрохолдинги могат да си позволят да съхраняват и по-дълго и да търгуват и по-късно значителни количества от зърно и от маслодайни култури. Всяка една от тях е изградила работеща пазарна структура за подсигуряване на входящите суровини (зърнени култури), гъвкава логистична структура и добро позициониране на основните локации, където се съхраняват зърнени култури (зърнобази) в близост до пристанищни товарни терминали (Варна, Бургас, Констанца). Така че трудности ще усетят най-вече дребните производители, които трябва да продават, за да акумулират средства за новата кампания. Варненската

"Агрия груп холд"

е един от големите собственици на земеделска земя в България. По последни публични данни дъщерните й дружества обработват около 180 хил. дка, в това число и 53 хил. дка собствени парцели. Плановете са обработваемите земи да нараснат до 200 хиляди. Всички техни ниви са разположени в Североизточна България. Освен с покупка и арендуване на земеделски площи холдингът залага и на съхранението и на търговията със зърно. Основните култури, които се отглеждат в групата, са пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и рапица.

За периода от януари до декември печалбата на "Агрия груп" расте, но само с 3% – до 15.28 млн. лева. Случилото се е логично, след като дъщерните фирми отчитат ръст на нетните приходи от продажби на продукция, стоки и услуги. Компанията си е осигурила и 9.475 млн. лв. помощи от държавата под формата на плащания на площ земя.

Активната производствена и търговска дейност са увеличили разходите на фирмите за външни услуги, повече са и платените лихви по ползвани банкови заеми.

Основните акционери в холдинга са варненската "Емра" (46.5%) и "Комерс" от Търговище (29.11%). Останалите книжа са собственост на по-дребни инвеститори. Емил Райков – председател на съвета на директорите и изпълнителен директор, остава водещата фигура в холдинга.

В изпълнение на инвестиционната програма на дружествата, както и с оглед на увеличените обеми на търгуваните от групата зърнени култури, тя продължава да попълва портфейла си освен със собствена и с арендувана земеделска земя. През ноември "Агрия груп" закупи компанията, развиваща дейност в сферата на агропроизводството в района на Североизточна България (община Провадия) – "Агра" ЕАД. Тя е внесла в групата още 8820 декара. Сделката е част от плановете за засилване на преработвателната и ескпортната ориентация на компанията, каквато е стратегията за развитие в дългосрочен план.

Чрез затворения цикъл на производство групата свежда до минимум влиянието на външни фактори по отношение на покупни цени и качество на основната суровина, а също и външнотърговската дейност. Това пък е привлякло като клиенти на дружествата от групата световни лидери в областта на зърнената търговия от рода на Glencore, Cargill Bulgaria и други.

Нетната консолидирана печалба на другата голяма агрокомпания от региона на Добруджа –

"БГ Агро"

се свива значително – до 2.83 млн. лв. при 4.702 млн. в края на декември 2014-а. За този резултат принос имат и намаляващите нетни приходи от продажби на стоки, услуги и продукция. На положителния финансов резултат влияят и паричните постъпления от приходи от финансирания. За миналата година сумата им е 5.29 млн. лева. Традиционно тези плащания на площ се получават от фирмите през декември. В същото време и общите разходи по дейността през четвъртото тримесечие са нараснали – най-значително тези за външни услуги. Върху холдинга тежат краткосрочни задължения по получени заеми от банки и от небанкови финансови институции. Те са 30.057 млн. лева. Те обаче могат да бъдат покрити с вземанията от свързани предприятия (за 14.7 млн. лв.) и от клиенти и доставчици (за 6.254 млн. лв.).

Последната четвърт на годината обикновено е много силна за компанията и й осигурява значителна част от приходите. Но не е било така през 2015-а. Цените на суровините по света не дадоха възможност за покриване на бизнес очакванията.

Групата "БГ Агро" обединява фирми, които са специализирани в едрото земеделие, в търговия със зърно и семена, с торове и с препарати за растителна защита. Компанията развива производство върху над 120 хил. дка. Площите са в най-важния зърнопроизводителен район у нас – Североизточния. Основателят на "БГ Агро" Ненко Ненков е и неин мажориторен собственик. Той контролира 66.686% от капитала й. Даниел Ненков също притежава голям дял – от 17.827%, а по-малки инвеститори притежават останалите 15.48 процента.

Дружеството

"Зърнени храни България"

обединява агробизнеса на групата на "Химимпорт". То също не успя да затвърди финансовия си резултат в края на миналата година. Наистина, компанията е на печалба от 9.344 млн. лв., но тя е с една трета по-ниска спрямо постигнатото за 2014-а. С голям принос за печалбата на фирмата са финансовите приходи. Тези от лихви са малко по-ниски, но за сметка на това парите от дивиденти са 9.691 млн. лева.

Дейността на компанията остава зависима от специфичната за пазара на зърно и маслодайни семена сезонност в предлагането и от кампанийния характер на изкупуването. Това се наблюдава и при продажбите, и при запасите, което пък влияе върху приходите от търговия със зърно – те обикновено достигат своя максимум в месеците септември-декември. Освен това секторът на зърнените и маслодайните култури е силно регулиран както от вътрешното законодателство, така и от регламенти на Евросъюза. Компанията майка контролира 63.65% от акциите с право на глас.

Цените на зърното на международните пазари през 2016-а вървят надолу. А последният (февруарски) доклад за световното търсене и предлагане на селскостопанска продукция на Департамента по земеделие на САЩ по-скоро потвърди нагласите, че в следващите месеци превес ще имат факторите, които натискат надолу котировките. Негативните прогнози се отнасят повече до пшеницата, но и царевицата не предлага причини за оптимизъм.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст