Законът победи!

"БФБ-София" е удобно място за оценка на всяка компания в търсенето на стратегически партньори.

Шефовете на "БФБ-София" вече могат да бъдат спокойни. На 14 март те получиха решение на Софийския градски съд (№2098/28.12.2015 г.), с което се отменят промени в съвета на директорите, гласувани на извънредното общо събрание на акционерите на дружеството, проведено на 14 януари 2014-а. Тогава акционерите – всъщност държавата, която чрез Министерството на финансите контролира 50.05% от капитала на борсовия оператор, избра трима нови членове на борда: Гергана Беремска-Караджова, Иван Кутлов и Димо Спасов. Заедно с това предсрочно бяха освободени назначените от правителството на ГЕРБ Асен Ягодин, Васил Големански и Георги Български. Иван Такев остана изпълнителен директор на "БФБ-София". Той и Любомир Бояджиев запазиха местата си и в съвета на директорите на борсата.

Драмата около провеждането на събранието (два пъти с решения на Комисията за финансов надзор бяха отменяни точки от дневния му ред) постави много въпроси. Но – чудно защо не предизвика никакъв медиен интерес. Тези рокади тогава предложи финансовият министър Петър Чобанов в качеството му на представител на най-големия акционер. Останалите книжа държаха инвестиционни посредници – банки и небанкови институции, както и различни физически лица. Гласът им "против" обаче остана нечут. А ясно се видя, че миноритарните акционери са недоволни, защото не са съгласувани предварително с тях имената на предложените нови директори. Както и от това, че нямаха предварително необходимата информация, за да вземат компетентно решение.

Така държавата все пак свърши това, което си беше наумила. В крайна сметка, макар и нарушавайки законово утвърдената процедура по свикването на общото събрание на борсовия оператор, тя избра своите хора в новото ръководство. Решението вся смут в душите на различни инвеститори, акционери и спекуланти на фондовата борса. А случилото се повдигна и много въпроси. Защо например се стигна до ситуация, в която Комисията за финансов надзор да налага принудителна административна мярка на събрание, свикано по искане на Министерството на финансите, и да забранява гласуване по точката смяна на състава на съвета на директорите?  Странна и необяснима е липсата на диалог между държавните институции и неспазването на законите именно от Министерството на финансите.

В случая с министъра на финансите в правителството на Пламен Орешарски промяната трябваше да стане с грубо нарушение на закона. А той е бил и председател на Комисията за финансов надзор, което означава, че трябва да познава закона и да го прилага стриктно…

Добре че магистратите не се поддадоха на инерцията. Софийският градски съд отказа да впише гласуваните само от представителя на държавата промени в съвета на директорите от общото събрание на 14 януари 2014-а. По-късно, с решение от 12 юни 2015 г., СГС уважи иска за отмяна на тези решения и на Виктор Папазов, акционер с 3979 акции в "БФБ-София".

Изчаквайки рутинните действия, в следващите шест месеца все пак се стигна до решението на съда от декември миналата година.

Всеки инвеститор търси пазар с потенциал за развитие. За всеки у нас е ясно, че в момента борсата ни не е привлекателно място за бизнес. И всяко подобно решение може да обърне представите и БФБ да стане лайтмотивът, който да дърпа напред развитието на капиталовия ни пазар.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст