Електронни услуги свързани с фактурирането определено ще намалят корупционния риск, заяви говорителят на НАП Росен Бъчваров на пресконференция свързана с развитието на е-фактурирането в сферата на обществените поръчки.
Представителите на НАП и Българската търговски-промишлена палата се обединиха около мнението, че издаването и приемането на фактури онлайн ще спести време и пари на фирмите, както и ще подобри работата на агенцията. Бъчваров добави, че НАП работи върху въвеждането на единен стандарт за е-фактуриране за всички фирми регистрирани по ДДС, но за пълното въвеждане са необходими промени в законодателството. Той отбеляза, че през 2015 година 51 % от фирмите вече издават електронни фактури. Говорителят на агенцията по приходите обясни, че агенцията няма да задължава фирмите да издават електронни фактури, но ще поощрява тези, които го правят.
Бъчваров информира, че до 2018 година всички възложители и изпълнители в сферата на обществените поръчки ще трябва да работят с електронни фактури. Това е наредила Европейската комисия с директива и се отнася за всички държави-членки. Той обясни,че тези обстоятелства ще създадат известна прозрачност и не пропусна да отбележи, че има съпротива срещу е-фактурирането от страна на някои фирми, но всъщност така се вижда кои фирми извършват незаконни дейности.
Представителите на Българската търговски-промишлена палата отчетоха, че 88 % от българските фирми искат отпадането на изискването за внасяне на фактури на хартиен носител от данъчните органи. НАП от своя страна изрази искане за отпадане на дневниците за покупко-продажби, което е предпоставка за общи усилия по въвеждането на е-фактуриране, казаха представителите.
В края на своето изявление Росен Бъчваров даде за пример Австрия и Испания, които благодарение на електронните фактури и електронния обмен на данни спестяват съответно 178 млн. евро и 228 млн.евро.