Първанов: Терористите – “европейци” не ценят демокрацията

георги първанов

Европейската сигурност е немислима без участието на Русия. Трябва да ударим терористите на място, а не да чакаме да дойдат. Това каза в ефира на националната телевизия бившият президент и лидер на АБВ Георги Първанов. 

"Ситуацията е такава, че европейските лидери не бива повече да боравят с клишета. Трябва да затворим границите в ефективния смисъл на думата. На Стария континент му липсват истинските политически лидери", каза още Първанов. 

"Виждам прояви на солидарност в такива трагични моменти. След  атентатите във Франция лидерите на Европа маршируваха мощно, хванати под ръце из улиците на Париж. Тогава бях много горд, виждайки това и се надявах този път нещата да се случат. На другия ден обаче сякаш беше забравено, че такъв проблем съществува. Сега се реагира по същия начин – много бързо и енергично, със заклеймяване. Какво обаче следва оттук нататък? Трябва да се види кои са параметрите на новата сигурност и да се удари на място, а не да се чака терористите да дойдат на европейска територия. Европейската архитектура на сигурност е немислима без Русия. Виждате колко неадекватен е Западът с тези санкции срещу Русия в момент, в който всички трябва да си стиснат ръцете и да действат заедно тогава, когато става дума за едно предизвикателство общо за всички ни, каквото е тероризмът и разбира се, някои други международни явления", отбеляза бившият държавен глава. 

Той коментира, че ги няма онези европейски лидери, с които той е работил като Хелмут Кол, Тони Блеър или Жак Ширак. По думите му това са били политици и държавници с визия, чийто позиции може да не са се харесвали, но е нямало как да се отрече, че са били хора с характер и воля, които със замах решавали проблемите. Първанов допълни, че трябва да е ясно, че мирът е много по-скъп от войната и в него трябва да се инвестира много повече, за да не се случват нещата, които виждаме сега. 

По думите му в подобна ситуация като с бомбените атентати в Брюксел трябва да бъдат ясно разписани ангажиментите на службите. "Трябва ясно да се разпишат нещата, които са свързани с икономиките и социалната политика когато става дума за тези общности. Защото така, както апелирам на място да се търсят решенията – апелирам да се затворят границите в ефективния смисъл на думата", посочи Първанов. 

Той подчерта, че не може случайни хора, без документи, които очевидно не бягат от война да минават безпрепятствено и да остават в Европа. "Тук не става дума за сирийците, те са един малък  процент. Истината е, че тези общности не са достатъчно интегрирани. Те заляха Европа. Ние виждаме, че второ, трето поколение са тези, които извършват атентатите днес, т.е., за тези няколко поколения те не са променили на капка, на йота своята ценностна система, своето виждане за живота, за демокрацията. Това нещо трябва  да се види и да се преосмисли", изтъкна Първанов. 

Той коментира и вътрешнополитическите въпроси. Бившият президент изтъкна, че управляващата коалиция на моменти зацикля. По думите му моделът "две плюс две" не работи. Той недоволства, че Реформаторският блок, който е ключов за коалицията дава символична подкрепа, колкото АБВ, а реформаторите имали 5-7 министри, докато партията на Първанов едва един. 

Бившият държавен глава сподели и вижданията си за състоянието на левицата предвид наближаващите президентски избори. "Аз лично не съм оптимист за единна лява кандидатура – колкото и да ми се иска. Ръководството на БСП се държи доста грубо, бих казал и че господин Миков се държи и невъзпитано. Израз на недобра политическа култура е поведението му. Той  ляга и става с името на АБВ на устата. В последния му доклад пред пленума на БСП, в него в негативен план името на АБВ  се споменава повече, отколкото на ГЕРБ. Аз съм атакуван, Бойко Борисов – не. Това е странно, като задача за делегатите на бъдещият конгрес на БСП. Не би трябвало да правят от БСП опозиция на АБВ", каза още Първанов. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст