Смисълът на реформите у нас винаги е бил един – повече блага за номенклатурата. Поредното проявление на този принцип беше реализирано при разглеждането на второ четене на Закона за съдебната власт в парламентарната правна комисия. Изневиделица в проекта се появи текст, обвързващ заплатите на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) с тези на т. нар. трима големи в съдебната власт – председателите на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на главния прокурор. Лобисткото предложение е на Емил Димитров-Ревизоро от Патриотичния фронт, но го подкрепиха на практика депутати от всички парламентарни сили. Цели 14 членове на правната комисия гласуваха "за", трима се въздържаха, но нито един не гласува "против".
Ревизоро мотивира плонжа си с въпроса: “Трябва ли членовете на ВСС да ходят по къси панталонки и джапанки? Това е правителството на съдебната власт – те имат сходни отговорности с тримата “големи“. Председателят на правната комисия Данаил Кирилов пък припя с питането: "Трябва ли членовете на ВСС да са бедни? Как ще ви служат на вашата гилдия едни безплатни членове…“ А всички дружно пуснаха покрай ушите си забележката на Капка Костова, която е съдия във ВКС и бивш член на съвета, че ходът няма да бъде приет добре от обществото.
Постановката се оказа с изпипан сценарий. Преди да разгледат текста за увеличението на заплатите, депутатите отрязаха парите за участие на кадровиците в комисии. Приведен беше и повтаряният от години довод, че работата, за която взимат заплати, включва и участието в комисиите на ВСС. Веднага след премахването на този текст беше предложено същите пари да станат част от твърдото възнаграждение, което ги прави по-сигурни и върху тях се плащат по-високи класове, осигуровки и обезщетения. Липсват обаче гаранции, че кадровиците няма да измислят друг трик за надграждане на по-високите заплати.
След промяната заплатите на всички членове на ВСС ще станат около 5000 лева. Възнагражденията на тримата големи са определени на ниво 90% от заплатата на председателя на Конституционния съд. По закон тя пък е равна на средномесечното възнаграждение на президента и на председателя на Народното събрание. Някои от кадровиците и преди са подмятали, че не е редно да взимат по-малко от тримата си колеги, оглавяващи двете върховни съдилища и прокуратурата. Но никой не е коментирал подобна инициатива във връзка с новия съдебен закон, рекламиран като ключов за съдебната реформа.
"Току-що на правна комисия мнозинството взе решение да се вдигнат заплатите на членовете на Висшия съдебен съвет. Явно според ня#КОЙ това е най-големият проблем на съдебната власт. #КОЙ го предложи ли – ясно кой…", реагира светкавично във Фейсбук депутатът от Гражданската квота на Реформаторския блок Петър Славов.
Съдебните заплати продължават да растат неспирно въпреки тоталното недоверие към системата и критичните мониторингови доклади на Брюксел. Преди половин година заплатите на магистратите и на съдебните служители бяха увеличени с 12.5%, а кабинетът отпусна парите въпреки декларираното от финансовия министър Владислав Горанов несъгласие. Огромната част от съдебния бюджет отива именно за заплати и за осигуровки, а данъкоплатецът доплаща отделно за строителство и ремонт на съдебните сгради. Въпросът за заплатите се оказа пъпът на дебата по съдебния закон, какъвто всъщност нямаше.
Преди това Съюзът на съдиите поиска да се срещне публично с представители на всички парламентарни групи, за да разбере аргументите на всяка от тях по предложените от съвета по съдебната реформа към правосъдното министерство текстове. Съсловната организация се позова на разнопосочните мнения по основни въпроси, изразени от депутати от правната комисия при гласуването на измененията на първо четене. Налице са разминавания във връзка с прекия избор на членовете на ВСС от професионалните квоти за мнозинството, с което отделните колегии в съвета да вземат решения, а ДПС продължава да настоява за таен вот, независимо че това изискване беше премахнато от конституцията.
В крайна сметка правната комисия почти не направи корекции. Съгласно конституционните промени във ВСС се обособяват съдийска и прокурорска колегии. Членовете на съвета от парламентарната квота ще бъдат избирани с квалифицирано мнозинство от 160 гласа, а кадровите решения в колегиите – с обикновено. Кадровиците губят правото да гласуват "въздържал се" и ще трябва да мотивират своите решения.