„Лестър“ е все по-близо до титлата в Англия

Лестър

Отборът на "Лестър" продължи победната си серия във Висшата лига и в неделя, без да се съобразява с претенциите на големите клубове в Англия. Изненадващият водач направи нова крачка към титлата, след като спечели домакинския си мач срещу "Саутхемптън" с 1:0.

Това осмата победа на "Лестър" с такъв резултат от началото на сезона. Победният гол вкара централният защитник Уес Морган през първото полувреме.

"Лестър" води вече с 69 точки и е на седем пред втория в класирането – "Тотнъм". "Арсенал" има още четири точки по-малко, а "Манчестър сити" изостава с 15 точки.

След класирането през миналия сезон 14-то място, едва ли и най-верните привърженици на клуба са очаквали обрата през новия сезон 2015/2016. Ако чудото се случи, това ще е първа титла в 132-годишната история на отбора от град Лестър.

ФК "Лестър Сити" (Leicester City F.C.) е английски футболен клуб от град Лестър, който през сезон 2007/2008 изпадна в Първа лига (третото ниво на английския футбол). Най-голямото постижение на клуба е от сезон 1928-1929, когато завърша на второ място в старата Първа дивизия. Клубът е достигал четири пъти финал за ФА Къп, но така и не успява да спечели трофея.

Отборът е създаден през 1884 г. като "Лестър Фос", провеждайки срещите си на стадион "Фос Роуд". Известен е с прозвищата Лисиците, Фос, Филбъртс.

През 1891 г. новият стадион на отбора се казва "Филбър Стрийт", където "Лестър" играе в следващите 111 години преди да се премести на "Уолкърс Стейдиъм" през 2002-а. Името на стадиона идва вследствие на десет годишен спонсорски договор с компанията производител на чипс – "Уокърс", който впоследствие е удължен до 2017 година. След изкупуването на клуба от тайландския бизнесмен Вичай Сриваданапраба, този договор е прекратен и от сезон 2011-12 името на стадиона се сменя на "Кинг Пауър Стейдиъм" (King Power Stadium). Съоръжението е с капацитет за 32 500 седящи места.

В Лестър са играли редица известни футболисти. Гордън Бенкс (Gordon Banks) е бивш вратар английския национален отбор. Той е световен шампион през 1966 г. със състава на Англия и носител на Ордена на Британската империя. Избран е за втория най-добър вратар през ХХ век – след Лев Яшин (1-ви) и пред Дино Дзоф (3-ти). Наричан е от медиите на острова "Котката" заради изключителните му пъргавина и рефлекс. Включен е в Английската футболна зала на славата.

Нападателят Гари Уинстън Линекер (Gary Winston Lineker) е роден на 30 ноември 1960 г. в Лестър. На Световното първенство през 1986 г. вкарва гол №1300 на Световни финали и впоследствие става и голмайстор на турнира с шест попадения. Въпреки дългата си кариера Линекер никога не е получавал наказателен картон за груба игра. Носител на Ордена на Британската империя.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята на властта да се гласува само с машини?

Подкаст