Централният депозитар иска да извади от нафталина акциите от “регистър А”

пари

Централен депозитар АД предлага идея за уреждане на финансовите инструменти от "Регистър А". Евентуалните промени биха засегнали над 2 милиона притежатели на ценни книжа.

Идеята на Централен депозитар, накратко, се свежда до служебно прехвърляне на акциите от "Регистър А" на Централния депозитар в специално създаден за целта инвестиционен фонд, който да се управлява от професионален фонд мениджър с международен опит. За повече прозрачност, този инвестиционен фонд може да бъде и публично дружество. В резултат на трансферът на финансови инструменти под управление на фонда, притежателите на финансови инструменти, водени в регистър А ще получат дялове от фонда и ще имат право да осребряват дяловете си, чрез обратно изкупуване от фонда или чрез продажбата им на регулиран пазар, също така ще бъдат улеснени въпросите с наследяването на тези активи. За притежателите акции, който не желаят прехвърлянето им в новосъздадения фонд се предлага въвеждането на едногодишен срок, в който да могат да възстановят инструментите си, чрез прехвърлянето им в подсметка на инвестиционенн посредник.

По този начин Централният депозитар предлага на заинтересованите лица идеята си за уреждане на въпроса относно регистъра за лични сметки за безналични финансови инструменти, които не са под управлението на членове на ЦД АД (Регистър А към ЦД АД). Първоначалното захранване на сметките в "регистър А" към ЦД АД е извършено в резултат на първата вълна от масовата приватизация и понастоящем броят на сметките в "регистър А" е около 2.5 милиона.

"По отношение на тези сметки се наблюдава липса на интерес от притежателите относно управление на съответните финансовите инструменти. Същевременно разходите по управлението им (продажба, наследство и др) са по-големи от стойността на самите инструменти – прехвърлянията с подобни инструмента представляват под 0.001% от регистрирания дневен оборот. Към настоящия момент около 26% от акциите на публичните компании се съхраняват по лични сметки – равностойност по номинал на около 2 до 3 млрд лв. Тези лични сметки не са под наблюдение и управление на нито един инвестиционен посредник, банка или друга финансова институция", се казва в предложението на депозитарната институция.В предложението на Централен депозитар се споменава още, че ако бъде създаден подобен специален фонд, той би могъл да има капитализация между 2 и 3 млрд лв., което е значително за българския капиталов пазар.

Фондът ще притежава значителни дялове в повечето български публични и непублични компании и по този начин евентуално би могъл да влияе на управлението на тези компании. Също така ще може да инвестира и активно да управлява паричните средства, с който ще разполага и от там да осигурява достатъчна доходност.

За реализацията на тази идея са необхдими законови промени. В предложението са изредени ползи от приемането му – за лицата, притежатели на акции, за капиталовия пазар, за публичните компании на пазара и  за обществеността, но не са споменати отрицателните страни от въвеждането му. 

Идеята е предложена за обсъждане, като тепърва предстои да се види реакцията на заинтересованите страни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст