Пълна неефективност и пилеене на публични средства – от една страна. Но и много семинари, дискусии и кръгли маси. Всичко това представлява дейността на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) според годишния й доклад за 2015 година. Специализираният орган, който доби скандална слава покрай "тефтерчето Златанов" (бившият председател на комисията), остава емблематичен пример за липсата на политическа воля за противодействие на корупцията. Не е ясно само с какви очи комисията, създадена не да работи, а да не работи, отчита успехи.
За миналата година са образувани 261 производства, но 214 от тях са прекратени, преди комисията да се е произнесла има ли или няма конфликт на интереси. Като основна причина за прекратяването им е посочено това, че авторите на сигналите смесват понятията "несъвместимост" и "конфликт на интереси". Останалите 57 преписки са приключили с решение, че конфликт на интереси няма. Такъв е констатиран едва в четири случая. Три от лицата са държавни или общински служители, а четвъртото е на ръководна длъжност в Здравната каса.
Сред онези, които са се оказали "чисти", има 18 общински съветници, осем членове на управителни и контролни органи на общински и държавни предприятия, шест народни представители, шест кметове и заместник-кметове, двама членове на управителния съвет на БНБ, двама шефове на бюджетни организации и други. От приложените данни за целия петгодишен период от създаването на комисията през 2011 г. става ясно, че успеваемостта направо се е сринала, въпреки че Законът за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси беше променен именно за да е по-ефективен. За първите четири години от съществуването си комисията е установила конфликт на интереси при 124 лица, при 439 не е открила такъв ефект.
По влезлите в сила решения на комисията, с които е установен конфликт на интереси, са наложени глоби и имуществени санкции за около 870 хил. лв., а за неподадени в срок декларации и неподдържане на регистри за тях сумата е 940 хил. лева. Не е ясно обаче каква част от тези суми ще бъдат събрани, тъй като в доклада не е посочено колко от решенията и наказателните постановления са влезли в сила. Това означава, че те са обжалвани в съда и може да бъдат отменени. Комисията уверява само, че по всяко влязло в сила решение и наказателно постановление изпраща покана за доброволно плащане, а ако това не се случи, ангажират НАП за принудително изпълнение. Събраната за миналата година сума е 118 462 лв., което е 10 пъти по-малко от миналогодишния бюджет на комисията.
Полза – никаква, но "кипи" дейност голяма. Чрез договор с БТА комисията провеждала ежедневен медиен мониторинг за публикации на тема "конфликт на интереси". Преписките се разпределяли вече на случаен принцип и се спазвали по-стриктно процедурните срокове. Разширила се и предупредителната дейност на комисията за подаване на декларации с цел превенция на нарушенията, както и провеждането на обучителни семинари. Като проверявана структура по Механизма за сътрудничество и проверка комисията също смята, че си е свършила работата. Но не с финансови ползи, а с това, че са открити процедурите за попълване на състава й. Това не е обаче заслуга на комисията, тъй като членовете й се излъчват от Народното събрание (трима), премиера и президента (по един).
След отстраняването на Филип Златанов от председателския пост и напускането на Сабрие Сапунджиева в състава на комисията останаха трима души – Катя Станева, Николай Николов и Паскал Бояджийски. По закон решенията се взимат с гласовете на повече от половината членове, което означава, че за всяко от тях е необходимо присъствието и на тримата. Заради липса на мнозинство комисията не е успяла да се произнесе по 10 производства през миналата година, в рамките на която са проведени общо 79 заседания – или средно по едно седмично. Изброените числа и факти в доклада не са попречили обаче на комисията да направи смехотворната рекапитулация, че "изложените данни дават основание за извода, че през последните години в България е изградена функционираща система за конфликт на интереси".