Шампионите по спестяване на данъци

марадона

Световната футболна звезда Лео Меси бе най-известната спортна личност, попаднала в скандала с "Досиетата от Панама". Според информацията той и баща му Хорхе притежават офшорката Mega Star Enterprises, която е регистрирана в централноамериканската страна и им помага да спестят от данъци към испанската хазна.

Още на 13 юни 2013-а прокуратурата в Испания обвини Меси и баща му за данъчни измами. Футболистът ще се изправи пред съда на 31 май заради укриването на данъци в размер на 4.1 млн. евро, като обвинението иска 18 месеца затвор за звездата и глоба от 2 млн. евро.

"Досиетата от Панама" отново повдигнаха тази тема, но, разбира се, Меси далеч не е единственият известен спортист, който е имал сериозни проблеми с данъчните власти. Неговият сънародник и идол Диего Армандо Марадона води близо 30-годишна битка с италианското правосъдие заради неплатени данъци от времето, когато беше играч на "Наполи". През 2005-а Марадона бе осъден да плати 37.2 млн. евро, от които 23.5 млн. евро лихви, на данъчните служби на Италия.

Битката с легендарния аржентинец придоби комични размери, след като при акция в клиника в гр. Мурано в Северна Италия, където Дон Диего се бе подложил на процедури за отслабване, данъчните му конфискуваха обеци за 4000 евро. През 2006-а при негово пристигане в страната пък му отнеха два часовника "Ролекс" на стойност 11 000 евро, а година по-рано му прибраха хонорара от участието в телевизионно денс шоу.

През 2013-а адвокатите на Марадона – Анджело Пизани и Анджело Скала, съобщиха, че висшата съдебна инстанция, занимаваща се с фискалните спорове, е определила претенциите на данъчните власти към бившия футболист като неоснователни. Малко след това обаче италианската данъчна служба опроверга информациите, заявявайки, че "задълженията му не са анулирани, нито е променена сумата". Спорът остава нерешен и до днес.

Италианските власти не жалят и собствените си спортни звезди. Показателен е случаят със световния ас в мотоциклетизма Валентино Роси. През 2000 г. той прехвърли местожителството си във Великобритания и започва там да подава данъчните си декларации. През 2002-ра декларира доходи в размер само на 500 евро, като се оправдава с това, че на Острова е само неговото местожителство, но не и местоживеене. Разследването в Италия обаче заключи, че за периода 2000-2004-а световният шампион дължи данъци и натрупани върху тях лихва за общо 112 млн. евро. В крайна сметка адвокатите на Валентино Роси успяха някак да се спазарят с данъчните и той плати "само" 20 млн. евро.

В Германия спортистите също масово плащат данъците си в чужбина, за да избегнат местния налог от 45 процента. Сред знаменитостите, прибегнали до подобни схеми, са Борис Бекер, Щефи Граф, Ралф и Михаел Шумахер и други. Проблемът е, че който живее в чужбина, трябва да се връща и в Германия, за да следи сделките си. А там е в сила желязното правило, че подобен временен престой не бива да е по-дълъг от 183 дена годишно. Много често обаче предварителната сметка не излиза и финансовите служби стават подозрителни. Тенисистът Борис Бекер изпита преди време това на гърба си. Той беше вписал Монако като местоживеене и плащаше данъците в княжеството, но често пребивава и в Мюнхен. Бекер не се задържа в Бавария по-дълго от 183 дни, жилището е записано на името на сестра му, а наема плащат неговите родители. Само че държи ключ от жилището. Така инспекторите стигат до извода, че не живее предимно на брега на Средиземно море и следователно е длъжен да плаща данъци и в Германия.

След продължителна съдебна битка трикратният шампион от "Уимбълдън" все пак постигна извънсъдебно споразумение за укритите от него данъци. Бекер плати 2.5 млн. евро и допълнително парична глоба.

Далеч по-нерадостна съдба имаше легендата на "Байерн" (Мюнхен) и бивш президент на клуба Ули Хьонес. Съвсем неотдавна той беше освободен от затвора предсрочно, след като излежа половината от присъдата от три години и половина за данъчни нарушения. Някогашният германски национал и световен шампион от 1974-а беше осъден през март 2014 г. за укрити 28.5 млн. евро. В началото обвинението бе за неплатени 3.5 млн. евро, но когато делото започна, призна за значително по-голямо прегрешение.

Хьонес се оттегли от поста си в "Байерн", когато започна да излежава присъдата си. От началото на 2015-а започнаха да го пускат през деня от затвора за определено време, за да работи в юношеската академия на клуба.

Последните случаи на осъдени спортисти заради неплатени данъци са от началото на тази година и засягат южноамерикански футболисти.

През март Административният съд в Рио де Жанейро издаде осъдителна присъда срещу нападателя на "Барселона" Неймар заради неплатени данъци за периода 2012-2014-а. Така капитанът на бразилския национален отбор сега е принуден да внесе в бразилската хазна 188.8 млн. реала (45 млн. евро). Според магистратите Неймар е трябвало да плати 63 млн. реала (15 млн. евро), но не го е направил. Ето защо са му се събрали още 125 млн. реала (30 млн. евро) от глоби и лихви.

Поради същата причина съотборникът му от "Барселона" Хавиер Масчерано пък беше осъден на една година затвор. Аржентинският национал е необходимо да плати и глоба от 800 000 евро плюс разноските по делото. Но футболистът не обжалва присъдата и няма да отиде зад решетките. Страните се споразумяха ефективната присъда да бъде заменена с още една глоба.

През 2014-а Масчерано се призна за виновен в ощетяване на испанските данъчни власти с 1.5 млн. евро. Той не е декларирал приходите от имиджовите си права за 2011 и 2012-а. Сумата е била отклонена чрез дружества, базирани в САЩ и Португалия. Аржентинецът погаси дължимите 1.5 млн. евро плюс 200 хил. евро лихви.

„Винаги съм бил честен и почтен човек. Аз обаче съм футболист и не разбирам от данъчни системи, финанси и закони, затова съм принуден да разчитам на други хора", оправда се пред медиите Масчерано.

Очевидно, спортните звезди трябва да внимават, когато избират хората, занимаващи се с финансите им. В противен случай рискуват да сменят модерните стадиони или кортове със затворническата спортна площадка.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст