Пенсиите от Държавното обществено осигуряване(ДОО) е предвидено да бъдат недостатъчни, обяви финансовият експерт Любомир Христов в ефира на Българското национално радио. Индексациите на пенсиите не са новина, тъй като те по закон се индексират всяка година, но числата, които са записани няма да бъдат спазени.
Според моите изчисления пенсиите в момента би трябвало да се увеличат с 2.9%, обяви Любомир Христов, но на пенсионерите с голямо снизхождение им обяснява, че пенсиите им евентуално ще се увеличат с 2.6%.
И докато сегашните пенсионери чакат подаяния от 5-6 лв., важното за младите е да разберат действието на пенсионната система и да направят необходимото за да могат след 30-40 години да имат спокойни старини.
Накратко казано, в момента участието на младите работещи хора в пенсионната система на България ги обрича на бедност след пенсиониране. То е закодирано в самата система.
Три са възможните източника според пенсионния модел у нас на пенсионни приходи – ДОО, Универсалните пенсионни фондове(чрез Допълнителното задължително пенсионно осигуряване ДЗПО), което от миналата година не е задължително и допълнителните доброволни пенсионни фондове. Ако човек се ограничи да се осигурява само с онова, което държавата го задължава и му позволява, то той ще се пенсионира с половината от необходимия му пенсионен доход. Тоест с половината необходим му стандарт на живот.
Това е така защото, за да запазите стандарта си на живот при пенсиониране, са ви необходими от 70-80 % от последната брутна работна заплата. Процентът от ДОО е предвидено да бъде малък, защото за 40 години той ще бъде около 40%. Тъй като е среден и ще бъде около 35 процента, в зависимост от доходите.
Универсалните пенсионни фондове ви казват, че ви осигуряват с пожизнена допълнителна пенсия. Но както казваше вече покойния Петко Бочаров – ДА ама НЕ. Тя не е допълнителна. Тя е изваждаща. Тя ще ви намали пенсията от ДОО. Вноската към тези фондове в момента е 17.80 лв. на всеки 100 лева.
Хората плащат една и съща вноска. За всички родени до 59-та година цялата вноска отива в НОИ. За тези, чието ЕГН започва със 6 и нагоре, тази вноска се разделя на 2 части. По-голямата отива в НОИ, а 5% отива в УПФ.
След като вашата вноска се дели на две части, то пенсията ви ще бъде намалена. По моите изчисления, между 20 и 24 процента. За да бъде догонена пенсията на тези преди 59-та, то пенсията от УПФ-тата трябва първо да догонят тази стойност. Да, но за да се случи това, средната доходност на УПФ-тата трябва да бъде 8-9% годишно за целият период на работа до пенсионирането. А това няма как да се случи, защото в кодекса за пенсионно осигуряване има ограничения за тези пенсионни фондове, как да инвестират ресурса, който получават през годините. И понеже огромната част от този ресурс те са задължени да инвестират в облигации, които сега носят реална нулева доходност, то те няма как да реализират такава доходност. Ето така по законов път е регламентирано, че двете пенсионни осигурявания, които са регламентирани е по-малка от една(за родените преди 60-та година).
Ако младите хора решат да инвестират в допълнителното доброволно осигуряване, то тогава те ще получат допълнителна пенсия. Но осигуряването тук е допълнително. Там основните проблеми са два, като за някои това може и да не са проблеми, допълни експертът.
Първият, по-малък проблем е, че ако не се осигурявате в тези пенсионни фондове за 10-15 години, а не пожизнено и сте дълголетник, ще се окажете без пенсия над този период.
По-големия проблем е, че статистиката показва, че парите, които ще получите като пожизнена пенсия от тези фондове са много по-малко, от тези, които ще вложите като осигуровки. Това е първо, заради неоправдано високите такси, а втората, че доходността им за целия период на осигуряване, след премахване на инфлацията е отрицателна.