"Избродирана" спецакция на службите и прокуратурата (оценката е на премеиера Бойко Борисов) или поръчков удар за отстраняване на инвеститор? След като в продължение на няколко дни властта будалка наедро обществото за арестите във Фонда за лечение на деца, стана ясно, че работата е малко по-дебела. Задкулисните сюжети станаха поне два и вторият изглежда водещ в цялата шумотевица.
Оказа се, че сред задържаните и освободени още на следващия ден под гаранция участници в заседанието на фонда е и представителят на турския болничен гигант “Аджъбадем“ у нас д-р Гюрай Ходжев. Арестите се случиха само ден преди "Интернешънъл Хелткеър Холдинг" (IHH), част от който е “Аджъбадем“, да излезе с официално съобщение, че купува българската болница “Токуда“ и част от веригата “Сити Клиник“. И че след финализиране на двойната сделка новият формат "Аджъбадем Сити Клиник" става най-голямата здравна структура у нас.
На официалната пресконференция след акцията бе съобщено, че щатните служители във фонда ще бъдат отстранени от работа до приключване на разследването, а на петима от участниците в заседанието е наложена забрана да напускат страната. Разследването било за участие в организирана престъпна група, безстопанственост, длъжностни престъпления и нецелево разходване на средства. Не било установено обаче искане и получаване на подкупи, а сигнали за нередности изобщо не били подавани от родители на болни деца. Нищо, че първоначално прокуратурата обяви на сайта си, че подкупи са получавани от служители на фонда, а видео от акцията показва открити при претърсването в дома на вече бившия директор Павел Александров 16 000 евро.
Разминаването (меко казано) беше обяснено от говорителката на държавното обвинение Румяна Арнаудова с думите, че ставало въпрос за "друг вид подкупи". После тя призна, че след дълга проверка на дейността на фонда Софийската градска прокуратура е отказала да образува разследване. Проверката била водена по доклада на Инспектората в здравното министерство, който уж съдържал данни за "безброй нарушения". После здравният министър Петър Москов обжалвал отказа пред Софийската апелативна прокуратура, но по нищо не личи тя да е стигнала до други заключения, защото арестите са разпоредени от Специализираната прокуратура. Всъщност и самата Арнаудова подчерта, че "тази проверка не касае нито едно от направленията по настоящето дело". По нея се занимавали, представете си, само със "съмнения за нарушения, свързани с разходите на фонда за командировки, езикови обучения на служители, работно облекло и други". Но пропуснали децата.
Лакърдиите на Арнаудова шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов замаза с твърдението, че антимафиотите ползвали все пак доклада на здравния инспекторат, но само като "оперативен материал" – за да се ориентират в корупционната дейност във фонда. Тука има, значи корупция, но тука нема. Шефката на Апелативната спецпрокуратура Даниела Попова пък изложи за какво все пак са намерени доказателства. И се разбра, че доказателства има само за… три съмнителни деяния. Едното е наемане на апартаменти в Париж на завишена цена, второто – използване на транспортни и логистични услуги в Турция, третото – съмнителен подбор на едни и същи външни експерти при избора на болници в България за спешни случаи. Само че историята с апартаментите в Париж датира от 2011-а, договорите за наем са стари, а от обществения съвет към фонда са категорични, че размерът му не надхвърля пазарния и е далеч по-нисък от цената на престой в хотел.
Връзката с "Аджъбадем" не беше призната поименно, а че при ползването на транспортни и логистични услуги в Турция заплащането на тези дейности било осчетоводявано като "лечение на деца". Какво му е съмнителното, не бе разяснено, но от обществения съвет на фонда обясниха, че турската компания изрично е изисквала да работи чрез представителството си у нас, което разполага с офиси в София и Пловдив. Те са организирали транспорта и настаняването на децата в Турция със собствени линейки и медицинско лице и затова разходът е осчетоводяван като медицински. Това не е в нарушение на правилника на фонда, който има право да плаща транспортни и квартирни разходи по време на престоя в чужбина.
Другите съмнителни неща са, че бившият шеф Павел Александров е икономист по образование и няма как да избира външни експерти, както и че повечето от членовете на фонда са от родния му Долни Дъбник. Нещо, което явно не е дразнило никого години наред.
При тези обстоятелства тезата, че турската компания е ударена заради опита си да стане водещия играч на здравния ни пазар, става доста правдоподобна. Броени дни преди да бъде обявена сделката, председателят на БЧК Христо Григоров изрази готовност организацията да участва в нея в тандем с анонимен български инвеститор. И подметна, че е по-добре болницата да остане в български ръце. После Григоров взе на свой ред да замазва казаното под мотото, че "нещата не са такива, каквито се показаха – търси се сензацията". Излагайки тезата си за ползата от запазването на "Токуда" в български ръце, той не спести добрите думи за турската верига и допусна възможно партньорство с нея. Но отношенията не ще да са чак толкова дружелюбни. Според шефа на БЧК нещата със стоящия зад него български инвеститор "са още в начален етап и не са неангажиращи". Това било "само едно подаване на ръка от тяхна страна, а оттук нататък е важно собствениците на семейство Токуда "да проявят едно желание да говорят и с нас".
Японците обаче явно не желаят да го правят и Григоров го признава. "За голямо съжаление – посочи той – никой не желае да разговаря с нас. Под разговор с нас имам предвид не с БЧК, а с тази група, която се е събрала и иска да влезе в разговорите. Може би защото някой по канала има сериозни лични интереси – БЧК, заедно с партньорите, изобщо не е сезиран за разговори." А кой пък е длъжен да знае за тайните намерения на анонимен инвеститор и хуманитарна организация да влезе в големия болничен бизнес? И как така броени дни преди обявяването на сключена вече сделка някой заявява неангажиращ интерес да я провали? След което гръмва топ скандал с арест на купувача. Предвид турската му принадлежност как да не се сети човек за настъпената от екслидера на ДПС Лютви Местан "руска мина"?