Надзорът на хазарта пак оварди монопола

Интернет залагане

Монополът на компаниите, свързани с Васил Божков, отново беше опазен от Държавната комисия по хазарта. Този път го отнесе bet365 – световен лидер в онлайн залагането с над  22 млн. потребители. Лицензът на фирмата беше безусловно отнет.

Анализът показва, че пет от разрешените десет компании за онлайн залагания у нас са свързани с интересите на един-единствен собственик, който е монополист в областта на частните лотарийни игри. А според действащите правила за защита на конкуренцията, при наличие на средно 40-50 % дял от пазара (принадлежащ на единичен субект или на съвкупност), се приема и предполага господстващо положение. И съответният орган трябва да се сезира с по-нататъшно разследване на фактите и обстоятелствата. Такова нещо обаче няма.

Предстоят две дела за обжалване на отнемането на лиценз на bet365, които са назначени за 28 април и 5 май в Административен съд – София. Те ще бъдат наблюдавани от европейски медии, представители на европейски органи и дипломати, които са били официално уведомени за отказа за достъп до българския пазар на европейска компания. Обстоятелствата около отнемането на лиценза давали основание за съмнения за дискриминация на една фирма в полза на останалите на пазара.

За това решение на Държавната комисия по хазарт били уведомени и европейски структури на най-високо равнище. За вземането му тя се основава на доклад на ГДБОП, че сайтът на bet365 е бил достъпен от български IP-та. Като доказателство са предоставени скрийншотове, чийто произход не е уточнен, но на потърпевшата страна не е дадена възможност за проверка и ответна реакция. Според засегнатите – при еднакви обстоятелства, изходни условия и процедура  за лицензиране са издадени лицензи на компании за онлайн залагания като Efbet, Pokerstar и  Betfair. В периода на лицензирането те са попадали в "черния списък" на комисията, но към тях не били приложени същите мерки като към bet365. Наложеното на нея наказание – окончателно отнемане на лиценза, е най-тежкото, но при все това тя няма наложено наказание по смисъла на административните разпоредби.

Всички тези притеснителни несъответствия и решения от страна на Комисията по хазарта, както и безпрецедентно дългият период за издаване на лиценз за опериране в България – почти две години, дават основание да бъде сезирана Европейската комисия и предизвиква сериозни съмнения за нарушаване на водещия пазарен принцип на Европейския съюз – насърчаване на конкуренцията и пазарните механизми, недопускане на  злоупотреби с монополно или господстващо положение, казват от bet365. Независимо от всички трудности и административни пречки нейните представители са оптимистично настроени за резултатите от изхода на заведените дела и са убедени, че ще оперират на българския пазар. По груби сметки – след получаването на лиценз, фирмата щяла да внася годишно над 10 млн. лв. данъци от дейността си. В момента събираемостта на налозите у нас от спортни онлайн залагания е изключително ниска – 2.3 млн. лева.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст