Рияд набра 10 млрд. щ. долара от консорциум от интернационални банки – първия от 1991-ва (когато взе около 1 млрд. долара след инвазията на Ирак в Кувейт) задграничен кредит. Той трябва да запълни част от бюджетната дупка, която се очаква да достигне почти 18% от БВП на Саудитска Арабия през тази година заради свиващите се приходи от износа на суров петрол и падащите валутни резерви на страната. Заемът е петгодишен и правителството ще плаща на кредиторите около 120 базови точки над ЛИБОР, включително и лихви и комисиони, твърдят запознати със сделката. Той трябва да бъде подписан преди края на април. След това кралството ще подготви облигационна емисия и ще даде старта на две- или тригодишна програма на реформи. Въпросната програма е необходимо да подготви саудитската икономика за новия "следпетролен" век. Визията си за нея ще изложи на 25 април принц Мохамед бин Салман – могъщият син на краля, който отговаря за икономическите промени.
Интересът към заема, особено от азиатските банки, е бил огромен, въпреки че от началото на годината и трите водещи международни рейтингови агенции намалиха кредитната оценка на Саудитска Арабия заради поевтиняването на черното злато – основния й източник на приходи. Според банкери водещите кредитори, сред които "Бенк ъф Токио-Мицубиши", "Ейч Ес Би Си" и "Джей Пи Моргън", са обещали по около 1.3 млрд. долара всеки. "Мизата" за участие е била 500 млн. долара.
Бутиковата консултантска фирма verus Partners, създадена от бившите банкери от "Ситигруп" – Марк Аплин и Андрю Елиът, са съветвали саудитското правителство по сделката.