Законни ли са мерките, които превозвачите предприемат ? Този въпрос бе централна тема на пресконференцията, дадена от представители на туроператорски фирми, туристически агенции и хотелиери по повод готвената великденска блокада по българо-гръцката граница.
Председателят на управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти Байко Байков заяви, че около 100 млн. лв. ще са загубите за изходящия и входящия туризъм, при пълна блокада, призовавайки транспортния бранш да преустанови предвидените протестни действия по време на празниците. Той обясни, че единственият потърпевш от блокадата ще бъде българският туризъм, тъй като "гръцките фермери в момента са на полето, а всички български туристически агенции и туроператори са предплатили престоя на българските туристи".
Байков изтъкна, че финансовите загуби са само част от проблема. Според него сериозен удар ще получи и имиджът на България, която се смята за гостоприемна държава с традиции в туризма.
От бранша се обърнаха с апел към професионалните общности на българските превозвачи да въздействат на членовете си да направят разумни постъпки за разрешаване на проблема, както и към министерствата на туризма, транспорта и външните работи и премиера да направят необходимото българите да посрещнат празника, както подобава, а не в притеснения как ще пресекат българската граница.
Някои представители на туристическите агенции призоваха към спиране на вноса на гръцка фермерска продукция. По думите им само така гръцкото правителство ще обърне внимание на незаконните фермерски протести, които 7-ма година затрудняват работата на българските КПП-та.
Общата позиция на туристическия бранш бе изразена в желанието им за диалог с превозвачите. Те пожелаха бърза намеса от страна на министър-председателя Бойко Борисов тъй като великденската блокада може да има отражения и върху туристопотока от Румъния и други европейски държави.