Закриване на съдилища в Бургаска област не се очаква, увери пред медии членът на ВСС Светла Петкова, която беше в Бургас във връзка с полагане на клетва на съдия в РС – М. Търново. Промените в тази насока никакъв случай няма да засегнат граничните съдилища. "Особено за М. Търново и Царево, където натовареността нарасна. В Бургаска област няма да се стигне до някакво преструктуриране. Това, което се направи доказа, че тук няма съдилища, които нямат достатъчно работа. Особено в последните години, емигрантският поток, на наличието на пристанище в Бургас и свързаните с него търговия, разпространението на наркотици, се засили натовареността на съдилищата в областта като цяло".
Над средната натовареност за страната имат и съдилищата в М.Търново и Царево, което на практика означава много над 30 дела месечно. "Досега в М.Търново имаше само един председател, с назначаването на още един съдия, работата ще се разпредели по-равномерно. Същото се отнася и за Царево, където бяха двама съдии, а сега още един ще попълни състава.
"Въпросите за натоварване на съдиите и съответно Съдебната карта винаги е стоял на вниманието на ВСС. Затова тези въпроси останаха в дейността на реформирания вече Съдебен съвет. Ще има комисия по Съдебната карта и натовареността. съдебната карта предвижда изравняване на натовареността между съдилищата", заяви Петкова.
Тя поясни, че има райони с много по-голяма натоварености такива, с много по-ниска от средната за страната. "Затова е редно да се наложи не толкова закриване, колкото обединяване на ниско натоварени съдилища или да се приеме друга форма, при която дейността да премине към съседен район. Тъй като прокуратурата следва съдилищата по закон, промените, които настъпят, ще се отразят и на прокурорите", уточни магистратът и подчерта, че това няма да засегне граничните съдилища. В страната като цяло има съдилища, където разстоянията са близки и позволяват обединение. Те обаче все още не са обсъждани. Това ще предмет на Съдебната карта.
До края на годината се очаква визията й да е готова.
Няма минуси от разделяне на съдебната система на две колегии – Съдийска и Прокурорска, каза още магистратът. "Самите наши съдии и прокурори искаха това разделение, за да може да има независимост между тях. Затова сп приемането на Закона, много бързо стана факти разделянето на колегиите. Квотата, избрана от НС, постанови 6 съдии в Съдийската колегия и пет члена в Прокурорската. В Съдийската колегия всички членове са били преди това действащи съдии, затова съставът се попълни много лесно. В Прокурорската встъпиха тези членове на Съвета, които са били прокурори и следователи, както и трима членове, които преди това са били адвокати и депутат" припомни Петкова.