Засилени са полицейското присъствие и активността на служителите на реда в граничните региони по южната ни граница, заяви главният секретар на МВР главен комисар Георги Костов по време на дискусията в Малко Търново. Извършваните полицейски проверки в никакъв случай не са форма на репресия, категоричен бе главният секретар. „Нелегалното преминаване през българската граница е престъпление, регламентирано в НК. За МВР е важно незаконно проникналите да бъдат задържани, материалите да бъдат оформени и предадени надлежно на прокуратурата, допълни той. „Когато граждани по една или друга причина са в пограничния район, е възможно в дълбочина в територията да има патрули на „Гранична полиция”. Те проучват и групите от български граждани заради хипотезата, че може да са част от престъпна схема за превеждане на незаконно проникнали в страната”.
Той отново подчерта, че при среща с нелегални мигранти в граничните зони действията на гражданите трябва да се ограничават до уведомяване на компетентния орган – „Гранична полиция”. Можем да засилим сътрудничеството като подобрим комуникацията между граничните полицаи и гражданите при засичане на групи от незаконно проникнали в страната.
Директорът на Регионална дирекция „Гранична полиция”-Елхово комисар Радослав Сотиров информира за проведената среща с кметове на погранични общини, на която е обсъждан начинът на действие при установяване на нелегални групи. Изработена е специална брошура с ясни стъпки какво да се предприеме в случай, че местни хора видят нелегални мигранти. В информационния материал са посочени и телефоните на компетентните органи. Брошурите са разпространени на обществено достъпни места в населените места в пограничните райони.
С 50% е намалял миграционният натиск на българо-турската граница от началото на 2016 г., съобщи Сотиров по време на дискусията, проведена в рамките на кръгла маса на тема „Бежанската вълна и доброволческите отряди по границите”. От 1 януари до 21 април 2015 година задържаните на границата за 2548 души. За същия период на 2016 г. задържаните за 1274. През тази година са повдигнати 50 обвинения за каналджийство, а през 2015 осъдените за този вид престъпна дейност са 1 266, допълни комисар Сотиров. Той подчерта, че от края на миналата година, с влизането в сила на чл. 281 от Наказателния кодекс, хората, превозващи нелегално преминали границата, носят наказателна отговорност.