Партията на Вучич печели изборите в Сърбия

вучич

Сръбският премиер Александър Вучич обяви "историческа победа" на своята Прогресивна партия на предсрочните парламентарни избори в неделя и обеща Сърбия да продължи напред по пътя към членство в ЕС.

"Сърбия ще продължи по своя европейски път и ние ще опитаме да го ускорим", заяви Вучич пред своите привърженици. "Няма да има компромиси по този въпрос", посочи той.

Вучич предизвика изборите две години по-рано, казвайки че иска пълен четиригодишен мандат, който да му даде време за преговорите по присъединяване към ЕС и за реформи, припомня ДПА.

Негови опоненти обаче смятат, че истинската му цел е да засили деспотичното си управление и да спечели нов мандат, докато е все още популярен, отбелязва Асошиейтед прес.

Вучич заяви, че неговата партия е спечелила над 50 процента от гласовете, след като преди две години събра 48 процента, които му отредиха 158 депутатски мандата в 250-местния парламент. "Това е исторически резултат", каза той.

"Ние ще продължим нашия европейски път, изцяло зачитайки нашите връзки с традиционни съюзници на Изток, като Китай и Русия", заяви 46-годишният Вучич, след като гласува в неделя.
Анализатори смятат, че той ще продължи да управлява в коалиция със социалистите, макар че не е необходимо, посочва Ройтерс.

Социалистическата партия на Сърбия – досегашен партньор в управляващата коалиция, се класира на второ място с около 11,6 процента от гласовете, според прогнозни резултати. Някогашната партия на Слободан Милошевич, който доведе Сърбия до конфронтация със Запада през 90-те години на миналия век, сега е ръководена от Ивица Дачич, бивш вицепремиер и министър на външните работи, и също има европейски дневен ред, отбелязва ДПА.

Широкият консенсус в парламента в подкрепа на членството на Сърбия в ЕС ще бъде смущаван от крайните националисти на Воислав Шешел, чиято Сръбска радикална партия излиза на трето място, според прогнозните резултати с около 7,7 процента от гласовете.

Шешел, който преди по-малко от месец бе оправдан от Международния трибунал в Хага по обвинения, свързани с войните в бивша Югославия, веднага предложи коалиция "на всяка партия, която иска да се откаже от ЕС и да се обърне към Русия".

Воислав Шешел заяви, че изборите в неделя са де факто референдум за това дали Сърбия ще се присъедини към "врага" ЕС или ще се обърне към "нашия традиционен съюзник Русия".

Русофилските настроения са традиционно силни в Сърбия, заради близките исторически и културни връзки, но много сърби също така искат тяхната страна да достигне икономическите и демократични стандарти на богатите държави в ЕС.

Завръщането на крайните националисти в парламента отразява разочарованието от политиката на икономии, която премиерът Вучич бе принуден да наложи, за да вземе заем от Международния валутен фонд на стойност 1,2 млрд. евро. Съкращенията на държавни разходи и субсидии и увеличенията на данъци помогнаха на Сърбия да намали бюджетния си дефицит почти наполовина миналата година, но икономиката се възстановява бавно от рецесията, а безработицата е около 18 процента.

Бившият флагман на опозицията срещу Слободан Милошевич – Демократическата партия, постигна най-слабия си резултат до момента, но спечели около 5,9 процента, за да влезе в парламента.

Три по-малки партии се колебаят около 5-те процента, които гарантират влизане в законодателния орган.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст