Миналата година българската икономика бе пред прегряване. Това каза Любомир Дацов, който е член на Фискалния съвет. Изказването си той направи по време на форума "Кредитирането като двигател за ръст в икономиката", организиран от вестник "БАНКЕРЪ".
Гости на събитието са управителят на БНБ Димитър Радев, подуправителят на Централната банка Калин Христов и главният икономист на "УниКредит Булбанк" Кристофор Павлов.
Главният редактор на вестник "БАНКЕРЪ" Бистра Георгиева коментира, че целта на събитието е да се потърсят пътища и алтернативи за оживяване на кредитирането. Наред с това да се разгледат технологични проблеми в банковата система, които предполагат въвеждането на нови технологии, което е свързано и с намаляване на банковите клонове.
Дацов посочи, че българската икономика е била близо до предкризисните нива от 2008 година, когато заетостта е била над 74-75 процента. Той изтъкна, че икономиката ни е била пред прегряване, защото над 60-65 процента от активното население е било заето. По думите му проблемите пред икономиката са свързани най-вече с демографията, миграцията и отрицателния естествен прираст.
"Добрата новина е ръстът на заетостта с близо 50 хил. души. Лошото е, че за миналата година, естественият приръст е отрицателен именно с около 50 хил. души. Дацов припомни, че българската икономика е отворена, но "лагът" (забавянето) е от шест месеца, спрямо тенденциите от световните пазари.
"Международната среда не е достатъчна, за да се получи изпреварващ икономически растеж. Българската икономика е добре балансирана", констатира Дацов. По думите му основният световен проблем за глобален растеж е, че не се правят реформи. По думите му Европа е най-доброто място за живеене, но в последните няколко години не е най-доброто място за бизнес и инвестиции.
Той коментира, че икономическият ръст е затруднен и от влошения климат в различни райони. "Цените на горивата и ресурсите продължават да падат, което означава, че за една част на света, включително и Европа, това не са лоши новини, но за страните, производителки на петрол, са, защото започват да имат проблеми с икономиката и публичните си финанси, включително държави като Саудитска арабия", посочи членът на Фискалния съвет.
Той коментира, че проблемите в Китай също възпрепятстват световния икономически растеж. Политическите и военните конфликти, които идват от страните от Близкия изток, са друг проблем.
По думите му липсата на общо лидерство и смелост за провеждането на реформи в Европа е проблем, заради който континентът няма по-висок икономически растеж. "Старите членки на ЕС имат данъчна структура, която възпрепятства растеж и това не благоприятства за наемането на нови хора. Българската данъчна система е една от най-приспособените и отговаряща за растеж. Повечето от бюджетите в Европа имат проблем с ефективността на разходите. Това е проблем, който се пренася директно и в България. Въпросът е как отделните правителства ще намерят баланса между увеличаването на разходите и да не задлъжнеят прекомерно", каза още Дацов.
Той подчерта, че през миналата година правителствените са били около 20-21 процента от БВП, като за тази година се очаква те да бъдат около 7 на сто от БВП. Което означава, че разликата трябва да бъде компенсирана от частния бизнес или иначе икономиката ни ще се забави.