Дамският поход към властта

клм

Преди броени дни британската кралица Елизабет Втора навърши 90 години. Тя е най-дългогодишният управник сред  британските монарси и най-възрастна сред действащите държавни глави от женски пол. Но ако кралицата е получила отговорността за съдбата на нацията по наследство, други дами са се борили, за да вземат властта.

Днес всяка десета държава в света се управлява от жена президент или премиер. Към април 2016-а 21 от 315-те държавни лидери са дами. Две трети от тях (15) са президенти – седем в Европа, три в Африка, по две в Азия и Южна Ямерика и една в Австралия и Океания.

Така или иначе, засега превесът е на страната на мъжете, въпреки че дамите властват от незапомнени времена. Достатъчно е да си спомним за най-малко петте жени фараони и царици в Древен Египет и дамските управници на Поднебесната империя, Япония и други държави.

Представителките на нежния пол все по-осезаемо присъстват в световната политика. За пръв път в историята на Тайван островът се управлява от жена президент – Цай Ин-вен, а на другия край на света друга дама, дъщерята на бившия президент на Перу Кейко Фухимори, победи на първия тур на президентските избори.

За пръв път жена може да оглави и Организацията на обединените нации. Половината от претендентите за поста – четирима от осемте – са дами.

Мнозина наблюдатели с нетърпение очакват ноември, когато представител на нежния пол може да застане начело на първата държава в света. Шансовете на Хилари Клинтън да влезе в Белия дом се оценяват като много високи. Така че не е изключено съвсем скоро Ангела Меркел да не бъде в изцяло мъжка компания на срещите на "голямата седморка".

За настъплението на дамите в САЩ свидетелства и решението на финансовото министерство да замени портрета на президента Ендрю Джексън върху 20-доларовите банкноти с този на Хариет Табмън, активистка на движението за правата на жените.

Все пак за по-забележимо присъствие на жените във властта може да се говори едва от ХХ век. Първият държавен глава сред дамите е аржентинката Изабел Перон (1974 г.), а първият премиер е жителката на Цейлон Сиривамо Бандаранайке, която заема поста през 1960-а, след като нейната партия печели изборите.  

Дамите са по-меки по природа в сравнение с мъжете, което се смята за една от основните пречки да не заемат високи постове. Но отделни представителки на нежния пол, управляващи държави и правителства, понякога демонстрирали далеч по-твърд характер от мъжете. Заради решителността и безкомпромисността си израелският премиер-министър Голда Меир била наречена "единствения мъж в кабинета". Друга дама с твърд характер е британският премиер Маргарет Тачър, получила прозвището "Желязната лейди". Освен с всичко друго баронесата бе известна с избухливостта си и любовта към уискита.  
Като говорим за дамите сред световни лидери, няма как да не споменем Ангела Меркел, която е смятана за най-влиятелната жена в света.

 

Пет факта за Хилари Клинтън

* Когато през 1975-а Хилари Родъм се омъжва за бъдещия държавен глава на САЩ Уилям Клинтън, тя не взема фамилията му. Но няколко седмици преди Бил да положи президентска клетва, жена му сменя фамилията си, ставайки Хилари Родъм Клинтън.

* През 1997-а Хилари Клинтън получава "Грами" в категорията "Най-добра реч или немузикален албум" за аудиоверсията на книгата си "Необходимо е цяло село", посветена на образованието и възпитането на децата. Хилари е автор на няколко книги, включително и на "Историята на моя живот".  

* Докато пребиваваше в Белия дом в качеството си на първа дама, Сикрет сървис използвал за нея кодовотото име "Вечнозелената" (Evergreen), а за съпруга й – "Орел" (Eagle).

* През 2000 г. участва в надпреварата за сенатор от щата Ню Йорк и става първата в историята съпруга на американски президент, победила в избори. През 2006-а е преизбрана на поста, побеждавайки съперника си Джон Спенсър със значителна преднина.

* Съжалява, че вече не може да управлява сама автомобила си: "Последният път, когато седнах зад кормилото, беше през 1996-а, и досега си спомням прекрасно този ден. За съжаление го помни и Сикрет сървис, защото оттогава никога не съм шофирала колата си сама."

 

 

Шест неща, които може само Елизабет Втора

* Да тегли пари от личния си банкомат. Устройството се намира на първия етаж в Бъкингамския дворец, друг е въпросът за какво са й пари в брой.

* Да празнува два пъти рождения си ден. Кралицата е родена на 21 април 1926-а и празнува този ден като всички простосмъртни. Но съществува и официален Ден на раждането на кралицата, който се отбелязва през юни. Причината е съвсем проста – през лятото времето във Великобритания е по-подходящо за официални мероприятия на открито.

* Да управлява автомобил без шофьорска книжка, без да нарушава закона. Малко преди края на Втората световна война 19-годишната принцеса Елизабет постъпва в Женския спомагателен териториален корпус, където се научава да кара камион и да сменя гуми.

*  Да пътува без документи. Паспортите във Великобритания се издават от името на кралицата и едва ли има смисъл Елизабет Втора да се снабдява с подобен документ. Това не се отнася за членовете на монаршеската фамилия, включително и за престолонаследника принц Чарлз.

* Елизабет Втора не може да бъде подвеждана под наказателна отговорност, нито да бъде задържана или разследвана, защото всички арести във Великобритания стават от името на кралицата. По същата причина не може да свидетелства и в съда. Кралицата не е длъжна плаща данъци, въпреки че от 1992 г. прави доброволни вноски в хазната. Законът за свободен достъп до информация също не важи за нея и за членовете на монаршеската фамилия.

* Кралица Елизабет може да уволни правителството на Австралия и да разпусне парламента на Канада. Разбира се тя няма да го направи, но технически – може.  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст