Щатският долар започна да напомня, че е царят на валутната джунгла след досегашните седмици на снишаване и продължителен период на слабост. Доларовият индекс, който следи цената на зелените пари към кошницата от основните им валутни съперници, загуби повече от 5% от пазарната си оценка през първите 15 седмици на годината. Оттогава паричната единица на Щатите е възстановила около една четвърт от тази загуба, а "феновете" й се надяват подемът й да продължи. Това пък в най-голяма степен зависи от бъдещата лихвена политика на Федералния резерв. Както и от факта, че повече от година валутните играчи закриват дългите си доларови позиции.
Паричните стратези на американската централна банка оставиха без промяна – в диапазона от 0.25 до 0.5% – основната лихва на страната. Този интервал е в сила от декември 2015-а, когато за първи път за последното десетилетие лихвените проценти "се отлепиха" от нулата. Надеждите на инвеститорите, че лихвеният подем ще продължи, обаче бяха попарени от предпазливостта на шефа на Федералния резерв Джанет Йелън. А тя се оказа обезпокоена от забавения растеж на Китай, от ниските цени на суровините и на суровия петрол, от несигурната инфлационна перспектива и по-слабите финансови пазари.
Напоследък обаче условията доста са се променили. Китайското стопанство изпраща позитивни сигнали, един от които е 6.7-процентният ръст през първото тримесечие. Щатският борсов индекс S&P 500 е поскъпнал с повече от 14% от средата на февруари насам. Котировките на черното злато са в стабилен подем – за базовия сорт "Брент" те надхвърлиха 45 щ. долара за барел – стойност, която е с повече от 20% над цената от миналия декември, когато Федералният резерв качи лихвите. Анализатори на "Бенк ъф Америка Мерил Линч" пък са сред оптимистите, които констатират възходящ тренд на инфлацията и на трудовите възнаграждения в САЩ, както и продължаващ ръст на трудовия пазар.
Всичко това увеличава шансовете за поне две лихвени повишения в Щатите през тази година, първото от които се очаква да е още през юни. Паричните стратези на Федералния резерв оставиха открехната вратата за подобен акт на 28 април, като посочиха подобрените условия на световните финансови пазари. Все пак, те повториха, че няма да бързат и ще качват лихвите "постепенно". Посланието към инвеститорите, особено към онези с афинитет към риска, пък е да изострят сетивата си и да помислят за покупки на долари в дългосрочен план.
В късните следобедни часове на 27 април на международния междубанков валутен пазар срещу едно евро можеха да се купят 1.1323 щ. долара. А ден по-късно зелените пари поевтиняха с около половин цент.
Федералният резерв със сигурност ще изчака да бъде публикуван поне още един набор от данни, преди да реши какво да прави с лихвите. Както и да се съобрази с действията на колегите си, които търсят пътища за справяне с хилавия растеж на националните икономики.
"Бенк ъф Джъпен" се въздържа от промени на лихвената политика на редовното си съвещание на 28 април, което изненада икономистите, прогнозирали ответни мерки срещу засилването на японската йена. Банковият председател Харухико Курода и колегите му предпочетоха да си дадат повече време, за да оценят ефекта от отрицателния лихвен процент (-0.1%) по част от депозитите на кредиторите в японската централна банка. Запази се и размерът на целевите средства от 80 трлн. йени за увеличение на паричната база, главно чрез покупката на правителствени облигации, както и програмата за покупка по-рискови активи, включително акции.
Миналата седмица Европейската централна банка не промени политиката си на отрицателни лихви и на щедри парични стимули в подкрепа на стопанството на еврозоната. А доверието на бизнесмените в най-мощния мотор на общността – Германия, се е понижило неочаквано през април спрямо март. Националните сектори на услугите и на производството леко са се охладили през този месец и оставят икономиката във фазата на "безличен" растеж. А безработицата не се е променила през март след предишните пет последователни месеца на спад, защото германските работодатели се борят да абсорбират наплива от бежанци.
У нас
междубанковият валутен пазар през седмицата остана апатичен. Средният дневен валутен оборот достигна едва 1152 млн. евро (2253 млн. лева). Сделките в щатски долари имаха 1.9% дял от купената и продадена валута.