Европа “ала” Бершидски

бершидски

Правителството на Чешката република реши тихомълком да преименува страната на Чехия. Гражданите не бяха питани какво е мнението им по темата, но промяната има някакъв смисъл, най-малкото защото новото име ще се изписва по-лесно на екипите на хокеистите. А може би и други държави в Европа и от бившия Съветски Съюз ще трябва да огледат задълбочено географските си наименования, някои от които са доста безсмислени.

Чехия

като кратка форма на Чешката република е козметична промяна. Името съществува в публичното пространство и е било използвано още от 1634-а, пък и пълната му версия ще продължи да се използва.

Все пак Чехия не изглежда най-добрата възможност. Английско говорещите ще трябва да преминат специално обучение, за да се научат да го произнасят, а и на други езици, които са го използвали за кратко, то се изписва по различни начини. То обаче не е толкова неприемливо, колкото другите разглеждани варианти, като например Чехландс (указание, че страната се състои от Бохемия, Моравия и част от Силезия) или просто Бохемия, на което се противопоставят моравците. Тези препятствия оправдават донякъде желанието на правителството да избегне пространните дебати. Пък и е удобно да махне "република", а специалистите по чешки език и история да одобрят промяната. Светът вероятно все някога ще се научи да употребява новото име и да не го бърка с турбулентния руски регион на Чечня. 

Чешката република се нуждае от преименуване, защото тя е перманентният оцеляващ – от две световни войни, които прекроиха границите й, от колапса на бившия Съветски блок, а накрая – и от развода й със Словакия през 1993-а. Събития от подобен характер подкопават държавната идентичност и символи. Много държави в Африка и Азия вече промениха имената си в търсене на по-добро съответствие с променената конюнктура. Има и още няколко страни, които може би ще искат да проучат примера на Чехия.

Словакия и Словения

Масовият гражданин на света непрекъснато ги обърква, въпреки че на словашки език Словакия се нарича Словенско. Съществува дори специален интернет-сайт, който обяснява разликата на чужденците. Например тенис-звездата Мартина Хингинс е от Словакия, а съпругата на Донълд Тръмп – Мелания, е от Словения – факти, които малцина знаят. Имената и на двете държави говорят за славянските корени на населението им, но не и за двете коренни различни култури зад тях – едната средиземноморска, а другата – централноевропейска. Очевидно управляващите ще трябва да помислят как да премахнат двусмислието, а в историята и на двете страни със сигурност ще се открият по-отличаващи се имена.

Грузия

Освен че английското наименование на Грузия (Джорджия) се обърква непрекъснато с едноименния американски щат, гражданите на бившата съветска република нямат истински афинитет към тази английска версия. Грузинците наричат държавата си Сакартвело – красиво име и доста по-лесно за произнасяне в сравнение с унгарското "Маджаровсааг" (Magyarorszag), с което се самоопределят жителите на Унгария. (Бел. ред. – Сакартвело произлиза от историческата област Картли, която в древността е ядрото на царство Иверия, а през Средновековието играе важна роля за етническата и политическата консолидация на грузинците.) Грузия отдавна се опитва да се отърве от руското си име, което остава валидно на различни езици и дори успя да убеди японците да се откажат от тяхната версия "Гуруджия", но в полза на объркващото "Джорджия". Във всички случаи най-добрият вариант ще е да се положат усилия за утвърждаването на "Сакартвело".

Македония

Спорът около името остави бившата югославска република извън Европейския съюз и НАТО. То е въпрос на необуздана национална гордост (сондажи на общественото мнение показват, че македонците по-скоро ще се откажат от членство в двата съюза, отколкото от името) и е важна тема за правителството, издигнало огромна статуя на Александър ІІІ Македонски в центъра на Скопие. Разправията с Гърция обаче вреди много повече на Македония. Засега едва половината от всички държави по света наричат страната с конституционното й име, докато други се придържат към Бившата Югославска република Македония – ненужно припомняне за неотдавшната кървава история на региона. Дошло е време и македонците да се съгласят на някои от компромисните варианти, обсъждани от години – Горна Македония или Северна Македония.

Казахстан

Преди две години президентът на страната Нурсултан Назарбаев предложи да се премахне "стан" и страната да се нарече Казак Ели (казахска нация). По този начин тази богата на суров петрол и сравнително модерна и динамична държава няма да е "на равна нога" с другите по-малко успели "станове". Подобно на чехите и казахите имаха разни съображения. Новото име обаче не покори сърцата, а Назарбаев не се върна към идеята си – вероятно защото богатата на суровини икономика не се разпознава под никакво друго име.

 

Леонид Бершидски е коментатор на "Блумбърг" за рубриката "Гледни точки". Той сътрудничи на агенцията от Берлин, автор е на три романа и на две книги. Бершидски е един от основателите на водещия руски бизнес всекидневник "Ведомости" – съвместен проект на "Файненшъл таймс" и "Уолстрийт джърнъл" и е първият издател на руското издание на "Форбс". Основател е и на интернет-сайта за лични мнения Slon.ru, ръководил е поделението за книги с бизнес тематика на най-големия руски книгоиздател Eksmo и е работил като управителен директор на KIT Finance investment bank.

Сътрудникът на агенция "Блумбърг" Леонид Бершидски има оригинално виждане за създаването на по-различна идентичност на някои европейски държави в съзнанието на хората. Коментарът му, озаглавен "Нека Чехия бъде пример", който "БАНКЕРЪ" предлага на читателите, е провокиран от решението на чешкия кабинет от 14 април да промени името на страната на Чехия. Официалното наименование – Чешка република, ще се запази, но страната ще приеме по-кратката версия (подобно на Франция вместо Френската република). Правителството е внесло молба в ООН за регистрация на новото име.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст