Левче оптимизъм без контрол

Трудно може да се определи като стабилна или спокойна миналата земеделска година и в страната, и в света. Климатични катаклизми дестабилизираха пазарите, а от това пострадаха и производителите на селскостопански суровини, и търговците. Не можем да пропуснем и неясната обстановка в страни като Украйна или санкциите срещу Русия, където изнасяме част от земеделската си продукция и преработените изделия от нея. В добавка намалението на цените сериозно засегна външнотърговските обороти на българските фирми.

Това у нас се съчета зле с криза на потреблението – търговията (на едро и дребно) през годината не отбеляза значителен ръст. В тази връзка експертите надигат глас, че е необходима бърза либерализация и модернизация на пазарите у нас, като не пропускат да напомнят и за водещата роля на борсовата търговия. Числата са показателни: през миналата година активността в търговията с хранителни стоки на „Софийска стокова борса“ е значително по-ниска в сравнение с 2014-а.

Все пак макар печалбите на четирите дружества, инвестиращи в земеделска земя (АДСИЦ), които обявиха финансовите си резултати, да не са високи, те са достатъчни, за да осигурят дивидент за акционерите си. Галещите ухото думи "печалба" и "дивидент" изпъкват в документите на компаниите, а няколко от фирмите вече заявиха това свое намерение.

"Зенит имоти"

завърши миналата година с печалба от 283 696 лв. и тя е резултат от получени ренти, както и от преоценка на активи. Според мениджърите постигнатото отговаря на прогнозите им за постоянен ръст на цената на земеделската земя през годините, което с леки колебания от 2009 г. насам е налице.

В поканата за общо събрание на акционерите е заложено разпределение на сумата от 9488 лв., а за дивидент ще бъдат заделени 8730 лева. Акционерите следва да получат по 0.013431 лв. на една акция. За 2014 г. брутният дивидент беше 0.0143 лв. за дял. Акционерният капитал на фонда е разпределен между трима италиански граждани, които държат равни дялове.

"Адванс Терафонд"

продължава да увеличава размера на притежаваните имоти, които вече са 233 880 дка земеделска земя и 139 дка градска земя. През март са купени допълнително още 1556 дка при средна цена 865 лв. за декар. В същото време фондът се е освободил от 19 декара. Дружеството може да разпредели по 0.10 лв. брутен дивидент на акция за 2015 г. на база обявената печалба от 8.696 млн. лв. за миналата година. Практиката на дружеството е да връща почти цялата си печалба на своите акционери.

За 2014 г. бе разпределена 99.97% от печалбата, което прави по 0.30 лв. на акция. Паричните средства на "Адванс Терафонд" са 23 млн. лв. и фирмата няма да има проблем да посрещне такова плащане на дивидента. Изпълнителният директор Радослав Манолов и председателят на съвета на директорите Борислав Петков притежават съответно по 0.18 и 0.02% от капитала, което ще подкрепи и в кеш усилията им през годината.

Печалбата на "Булленд Инвестмънт"

за миналата година расте до 555 хил. лева. Тя се формира от наеми от неземеделски имоти, от аренда на земеделски земи и от продажба на парцели. Приходите на фирмата са по-ниски, но са свити и разходите по дейността. Този резултат означава, че за пореден път акционерите ще получат част от печалбата като дивидент. Те ще си разпределят 655 676 лева.

"Булленд Инвестмънт" плати на акционерите за 2014 г. общо 2 126 711 лв., или 90.06% от финансовия резултат на фонда. Брутната сума за една акция бе по 0.1634 лева. Основни акционери в "Булленд Инвестмънт" са дружества от групата около "Еврохолд България".

Нетната печалба на "Агро Финанс"

за миналата година е 5.5 млн. лв. според неодитирания отчет при ръст от 67% на годишна база. При разпределение на 90% от нея това означава по 0.153 лв. на акция. Основният акционер е "Агрион Инвест" АД с 99.39% от книжата. Само 195 643 акции, или 0.61% не са били негово притежание.

Въпреки забавянето на ръста на рентите при "Агро Финанс" все пак стойносттите им са едни от най-високите в страната и са по 48.76 лв. за декар за стопанската 2015-2016 година. Основната част от земите на фонда са в Северозападна и Северна Централна България, а 96% от притежаваните ниви са отдадени за ползване.

За 2014 г. беше разпределен дивидент от по 0.0837 лв. бруто на акция. Цялата сума е 2.697 млн. лв., или 90% (законовият минимум за АДСИЦ) от печалбата на фирмата.

Силна разпокъсаност, семейни битки за малки ниви и незаинтересованост – това са едни от основните фактори, които продължават да влияят на пазара на земи у нас. Въпреки динамичното развитие на сектора в последните години опитите за окрупняване все още са плахи. А това ще продължава да натиска надолу приходите на фермерите.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст