Прокуратурата атакува последното увеличение на минималните адвокатски хонорари

ВАС

Върховният административен съд (ВАС) да отмени последното увеличение на минималните адвокатски хонорари от 2014 г. настоява прокурор Милена Беремска от Върховната административна прокуратура. Тя е подала протест до ВАС, по който вече е образувано дело и е насрочено заседание на 17 май, пише "Правен свят".

Преди две години Висшият адвокатски съвет прие мащабни изменения в Наредба №1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Стойността на немалко от хонорарите, под които е забранено да падат адвокатите, беше увеличена двойно и повече. Една от основните промени беше свързана с въвеждането на по-детайлно диференцирана система за определянето на минималното възнаграждение за процесуално представителство и съдействие по административни дела. Бяха предвидени нови прагове, различни от тези по граждански дела. При гражданските дела с материален интерес от над 10 000 лв. хонорарът на адвоката е 830 лв. + 3 % за горницата над 10 000 лв. и това правило се прилага и по искове за 200 000 лв. и за 2 млн. лв. При административните обаче има една ставка за процеси до 100 000 лв., друга за такива до 1 млн. лв. и трета за такива до 10 млн. лв. Така адвокатите не получават винаги 3 на сто от интереса, а 1%, 0,3% и 0,1% за делата за над 10 млн. лв.

Не конкретните стойности на минималните хонорари, определени през 2014 г., обаче са мотив прокурор Беремска да иска отмяната им от съда. Тя атакува измененията в наредбата заради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при приемането им.

В протеста си прокурор Беремска сочи, че Висшият адвокатски съвет не е спазил императивната норма на чл. 26 ал. 2 от Закона за нормативните актове. Тя предвижда, че преди внасянето на проект за нормативен акт съставителят му го публикува на интернет страницата на съответната институция заедно с мотивите, а на заинтересованите лица се предоставят най-малко 14 дни за предложения и становища.

Проектът за изменение на Наредба №1 не е публикуван ведно с мотиви, съответно доклад, на интернет страницата на Висшия адвокатски съвет. Изпратен е на адвокатски колегии и участници в заседания, но не е публикуван, твърди в протеста си прокуратурата.

Искането за отмяна е обосновано и с нарушение на чл. 28 от Закона за нормативните актове. Той поставя изисквания за съдържанието на мотивите за всеки нормативен акт – за причините, които налагат приемането му, целите, които се поставят, финансовите средства, необходими за прилагането на новата уредба, за очакваните резултати и т.н. Освен това ЗНА императивно посочва, че проект на нормативен акт, към който не са приложени мотиви, не се обсъжда от компетентния орган. "В нарушение на чл. 28 ал. 3 от ЗНА, независимо, че не е имал мотиви, съответно доклад, със задължително съдържание по чл. 28 ал. 2 от ЗНА, проектът на нормативния акт е бил приет от Висшия адвокатски съвет", пише в протеста.

На тези основания се иска отмяната на цялата Наредба за изменение и допълнение на Наредба №1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения от 14 февруари 2014 г.

Всеки, който има правен интерес, може да се присъедини към оспорването или да встъпи като страна наред с Висшия адвокатски съвет до началото на устните състезания.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст