Ще се удавим ли във водните милиони?

Министерски съвет заседание Лиляна Павлова мин. на рег. развитие Ивелина Василева мин. на околната среда

Повече от 2.3 млрд. лв. са на разположение на оперативната програма "Околна среда" за водния сектор. Управлението и усвояването им обаче няма да е никак лесна работа. И първите признаци за това вече са налице. 

Министърът на околната среда Ивелина Василева съобщи преди дни, че скоро (две години и половина след началото на сегашния програмен период !) общините с ранни проекти за ВиК ще могат да обявят процедурите за избор на изпълнители. Конкретно, предложенията са девет. Тези за Асеновград, Добрич, Пловдив и Плевен са на етап оценка и са на обща стойност 402 млн. лева. С Европейската комисия е договорено да се пристъпи към изпълнение и на модернизирането на водната инфраструктура в Елхово, Тутракан, Приморско, Чирпан и Айтос. То ще струва 117 млн. лева.

Освен това ще се финансират и осем проекта, които са били започнати в предишния програмен период, но не са завършени на време. "Те бяха фазирани и ще се довършват със средства от новата оперативна програма "Околна среда" 2007-2014-а. Фазата на оценка е почти на финала – скоро ще бъдат подписани договорите за безвъзмездно финансиране. Общият бюджет е 234 млн. лева", отбеляза Василева.

На практика с европейски пари по други водни проекти няма да се работи – поне докато не приключат водната реформа и работата по обявените 14 регионални прединвестиционни проучвания. Както е известно, през април бяха подписани четири договора на обща стойност 38 929 950 лв. за тяхната подготовка. Консорциумът "РПИП ВиК  Бургас, Сливен и Шумен", в който влизат фирмите "Диплан", "Терра План", "Мероу" и "Иво Петров – архитекти", ще работи за областите Бургас, Сливен и Шумен. Проучванията за Пловдив, Кърджали и Ямбол ще бъдат изготвени от обединението "Тракийска вода 2015", включващо "ЕС – Енерджи Проект", "КВП Консулт", "Алве Консулт" и "Делфин проект – Екотехника". ДЗЗД "Уотър Дизайн-БКО" ("Уотър Дизайн" и Българска консултантска организация) ще направи анализите за водните територии на областите Варна, Добрич, Силистра и Русе. A ЕРА 2015 ("Евростарт 2008", "Рутекс", "Джи ти бранд") – за регионите Стара Загора, Видин, Враца и Перник.

Избраните изпълнители трябва да подготвят регионални инвестиционни ВиК проекти, формуляри за кандидатстване за европейско финансиране с всички необходими приложения и анализи, както и идейни проекти за  ВиК инфраструктурата. С тях операторите в 14-те области ще могат да кандидатстват за пари от фондовете на Брюксел. 

Преди дни пък други 18 участници подадоха оферти в търга на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за "Консултантски услуги за осигуряване на качеството, контрол и текущо подпомагане при изпълнението на договорите за регионалните прединвестиционни проучвания". Мераклиите са: ДЗЗД "Дейта груп – Про Асист Консулт", обединенията "ВиК Консултанти 2016", "Консулт – РПИП", КТК ДЗЗД, "Рила Консулт"; "КИГ – Хидро", ДЗЗД "Воронда – С", консорциумите "ПИСА", "ЕН АР Консулт", "РПИП Консулт", "Имперо партнерс", "УИГ"; "Аквуекон", "СИКС – ЕКОРИС", ДЗЗД "Солейс", "ЕЖИС България", ДЗЗД "Глобал Евроконсулт", както и "Аркадия – Хидропроект". Общо на консултантите, които ще работят 36 месеца, ще бъдат платени 5.4 млн. лева.

Министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова съобщи тази седмица, че след изработването на регионалните прединвестиционни проучвания документите и апликационните форми ще бъдат публични, за да може всеки гражданин да се запознае с предстоящите инвестиции и източници на финансиране. От своя страна Иванка Виденова, която е директор на дирекция ВиК в строителното министерство, припомни, че успешното провеждане на реформата в тези 14 области е основно изискване за отпускането на европейските средства.

Точно затова четири области ще останат извън водната реформа. Въпреки че формално промените във ВиК сектора вече са факт, Благоевград, Кюстендил, Ловеч и Пазарджик няма да получат безвъзмездно финансиране поради нежеланието им да имат единно за областта водно дружество. Това обаче няма да спре парите от Европа за реализиране на проекти в останалите области, които вече са преминали през окрупняването.

"Водната реформа е напълно завършена от гледна точка на българското законодателство. Има публичност на активите, избрани са оператори за 15 години, създадени са ВиК асоциации на областно ниво. В 14 области всичко е готово. В други десет имаме съгласието, волята и желанието за това окрупняване. Въпрос на технологични стъпки е сключването на тези договори и окрупняването на многото на брой дружества в една област. За останалите четири обаче има съпротива", обясни министър Павлова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст