Цените на "черното злато" отстъпват рязко от вчерашните им нови върхове за годината, реагирайки на поскъпването на щатския долар на валутния пазар и на изненадващо нарастване на американските седмични петролни запаси.
Вчерашната стенограма от априлската среща на Федералния резерв даде ясен знак, че има вероятност за повишение на основните лихви в САЩ още на следващото заседание през юни и това провокира рязко поскъпване на "зелените пари" към 7-седмични върхове спрямо останалите основни валути.
Засилването на американската валута прави деноминираните в долари суровини, включително и петрола, по-скъпи за притежателите на други валути и това на теория би трябвало да доведе до намаляване на потреблението на "черното злато" и респективно до понижаване на неговите цени в долари.
Енергийната информационна администрация (EIA) пък публикува снощи данни, според които американските запаси на суров петрол през последната седмица са нараснали изненадващо с 1,31 млн. барела до общо 541,29 млн. барела при средни прогнози за техен спад с цели 3,14 млн. барела. Нарастването на петролните запаси е факт въпреки поредно понижение на добивите в САЩ до 20-месечно дъно от 8,79 млн. барела на ден.
В същото време експортът на ирански петрол за Европа и Азия нарасна с близо 60% през май спрямо година по-рано, достигайки 2,1 млн. барела на ден. Това е сякаш сигнал, че логистичните проблеми на Иран, следвайки многогодишните санкции, наложени на Техеран, вероятно вече са превъзмогнати, или пък са били не чак толкова сериозни, както се очакваше.
Всичко това провокира ликвидация на дълги позиции в петролни фючърси и днес фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 1,81% към 47,32 долара за барел – отстъпвайки от вчерашния нов връх за годината около 48,91 долара за барел.
Фючърсите на петрола сорт брент се понижават с 2,11% към 47,90 долара за барел, връщайки се обратно под нивото от 48 долара само ден, след като те удариха връх за настоящата година от 49,85 долара за барел.