Несъмнено една от основните цели на ЮНЕСКО е за качествено образование и развитие на младите хора в сферата на математиката, информатиката и новите технологии. Тези цели стоят високо в нашия дневен ред. Това заяви генералният директор на организацията Ирина Бокова по време на обществена дискусия за глобалното устойчиво развитие в следващото десетилетие.
Бокова подчерта,че равноправието на жените и включването им в политическия, икономическия, социален и културен живот е основно условие за постигането на целите за устойчиво развитие до 2030 година. Според нея приетите от ООН цели за развитие дават възможност да се направи на климатичните промени, преодоляването на крайната бедност и опазването на околната среда. "Всеки трябва да погледне сериозно на Парижките споразумения, за да можем да видим реален резултат в изпълнението на тези цели", отбеляза Бокова.
Тя допълни,че основната отговорност за изпълнението на тези цели ще падне върху правителствата, но и върху частния сектор, гражданско общество и академични среди. Кандидатът за генерален секретар на ООН окачестви постиженията на организацията като исторически и епохални като същевременно изказа амбиция да постави основи за дискусии, свързани с правата на човека и уважението към законите. Според Бокова по този начин ООН ще докаже, че е на висотата, която хората очаквали от организацията.
Ирина Бокова акцентира и върху проблемите на образованието с думите: "Работим усилено за изграждане на система за координиране. Комитетът, който ще отговаря за осъществяването на тази цел ще се събере за пръв път през другата седмица". Генералният директор на ЮНЕСКО описа целите за развитие на управлението на водите, биоразнообразието и градската среда като големите предизвикателства пред организацията, подчертавайки трудностите в намирането на ефективен механизъм за осъществяване на тези цели.
"Въпросите на конфликтите, на нетолерантност е нещо което резюмира с мандата на ЮНЕСКО", продължи Бокова. Тя добави, че трябва усърдна работа и за защитата на човешките права, свободата на словото и уважението на правата на журналистите. Бокова изтъкна, че с нарастването на войнстващия екстремизъм отговорността на ООН става още по-голяма.
"Ако нашата организация не погледне отговорно на тези проблеми, то ние няма да успеем да оправдаем очакванията не само на страните-членки на ООН, но и на милиони или милиарди хора по целия свят", завърши тя.